Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ելույթ է ունեցել «Հայ Գործարար 2025» միջոցառմանը։ «Հայ գործարար 2025» միջոցառումը կազմակերպել է Առաջին Բիզնես Դպրոցը՝ Գործարարի օրվա կապակցությամբ:
Իր ելույթի ընթացքում՝ Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը խոսել է անձնային աճի, զարգացման, փոփոխությունների կարևորության մասին և անդրադարձել է հաջողության հասնելու սկզբունքներին՝ հիմնվելով իր անձնական փորձի և անցած ճանապարհի վրա։
«Մեծ պատիվ է լինել այս միջոցառման խոսնակներից մեկը և կիսվել իմ փորձով։ Գործարար լինելը չի նշանակում միայն հաջողակ բիզնես վարել. լավ գործարարը նաև արժեք է ստեղծում, ոգեշնչում է և սեփական օրինակով առաջնորդում է իր շրջապատին։ Այսօր մենք շնորհավորում ենք բոլոր նրանց, ովքեր ոչ միայն զարգացնում են իրենց գործունեության ոլորտը, այլև նպաստում են հասարակության ընդհանուր բարեկեցությանը։ Ucom-ում մենք կիսում ենք այս մտածելակերպը, և որպես պատասխանատու ընկերություն ոչ միայն մշտապես զարգացնում ենք մեր ծառայությունները, այլ նաև ներդրում ենք կատարում տեխնոլոգիական կրթության և շրջակա միջավայրի պահպանության մեջ» – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մարտի 3-ին Հայաստանում նշվում է Հայ Գործարարի օրը և սա հրաշալի առիթ է ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու արժեք ստեղծող Հայ Գործարարների մասին, ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ, փորձի փոխանակում ունենալու, մեծ հնարավորությունների հետ ծանոթանալ և արժեքավոր գործարար կապեր ձևավորել, որոնք հիմք կհանդիսանան նոր համագործակցությունների և փոխօգնության համար, ինչին էլ միտված է Առաջին Բիզնես Դպրոցի գործունեությունը՝ բիզնես կրթություն, փորձ, հնարավորություններ, գործարար կապեր» - նշել է Առաջին Բինզես Դպրոցի հիմնադիր տնօրեն Ծովինար Սարգսյանը։
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաև «Սիներջի» ընկերության հիմնադիր Աշոտ Հովհաննիսյանը, որը խոսել է իր անցած ճանապարհի, չհանձնվելու և միշտ առաջ շարժվելու մասին, և գործարար Բակուր Մելքոնյանը, որը պատմել է միջազգային շուկայում հայ գործարարների հաջողությունների մասին։
«Karapp» և «Corporate Library» պրեմիում հրատարակչության հետ համագործակցությամբ տեղի ունեցավ նաև Ռոբ Ֆիցպատրիկի «Մամ թեստը» գրքի շնորհանդեսը, որի ընթացքում կազմակերպված պանելային քննարկման ժամանակ իրենց խոսքով հանդես եկան՝ ձեռնարկատեր, ստարտափ խորհրդատու, TikTok մենթոր, ինֆլյուենսեր, մարքեթինգի փորձագետ` Ռեմ Դարբինյանը, արհեստական բանականության Kaytser ինկուբատորի հիմնադիր, արհեստական բանականության հրահանգիչ ինժեներ՝ Մարիամ Դիլբանդյանը, Corporate Library հրատարակչության համահիմնադիր, տնօրեն՝ Արեգ Կարապետյանը և Առաջին Բինզես Դպրոցի հիմնադիր տնօրեն՝ Ծովինար Սարգսյանը։
Նշենք, որ գիրքը բացահայտում է հաճախորդների հետ անարդյունավետ հաղորդակցման պատճառներն ու առաջարկում դրանց հաղթահարման գործուն մեթոդներ։

Ucom's General Director, Ralph Yirikian, spoke at the Armenian Businessman 2025 event, organized by the First Armenian Business School in celebration of Businessman’s Day.
During his speech, Ralph Yirikian discussed personal growth, development, and the importance of change, sharing principles of success based on his personal experience and career journey.
"It is a great honor to be one of the speakers at this event and to share my experience. Being a businessman is not just about leading a successful business; a good businessman also creates value, inspires others, and leads by example. Today, we celebrate all those who not only develop their fields but also contribute to the greater well-being of society. At Ucom, we share this mindset as well, as a socially responsible organization, we not only enhance our services but also invest in technological education and environmental sustainability," said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"On March 3, we celebrate Armenian Businessman’s Day. This is a great opportunity to once again recognize Armenian entrepreneurs who create value, as well as gain knowledge, exchange valuable insights and experiences, explore new opportunities, and establish meaningful connections that will serve as a foundation for future collaborations and mutual support. This is precisely the mission of the First Armenian Business School – to provide business education, experience, opportunities, and networking," said Tsovinar Sargsyan, Founding Director of the First Armenian Business School.
Other speakers at the event included Ashot Hovanesian, founder of Synergy International Systems, who spoke about his journey, resilience, and the importance of perseverance, as well as businessman Bakur Melkonyan, who shared insights on the success of Armenian entrepreneurs in the international market.
In collaboration with Karapp and Corporate Library premium publishing house, the event also featured the presentation of Rob Fitzpatrick’s book "The Mom Test." During the panel discussion dedicated to the book, insights were shared by influencer, marketing expert, and TikTok mentor Rem Darbinyan; founder of the AI incubator Kaytser, AI instructor and engineer Mariam Dilbandyan; co-founder and director of Corporate Library publishing house Areg Karapetyan; and Founding Director of the First Armenian Business School, Tsovinar Sargsyan.
It is worth mentioning that “The Mom Test” sheds light on the reasons behind ineffective communication with customers and provides practical methods to overcome these challenges.