Նախկին ԽՍՀՄ Վրաստանի տարածքում գործող կազմակերպված ցանցը հազարավոր բրիտանացի, եվրոպացի և կանադացի ներդրողների խաբել է 35 միլիոն դոլարի չափով այն բանից հետո, երբ նրանք արձագանքել են «Facebook»-ում և «Google»-ում հայտնի մարդկանց կեղծ գովազդներին, որոնք կառավարությունը խոստացել էր արգելել երեք տարի առաջ, գրում է Guardian-ը:
Ֆինանսական փորձագետ Մարտին Լյուիսի, ռադիո DJ Zoe Ball-ի և արկածախնդիր Բեն Ֆոգլի մասնակցությամբ կեղծ տեսանյութեր և կեղծ լուրերի հաղորդումներ օգտագործվել են կեղծ կրիպտոարժույթների և այլ ներդրումային սխեմաների խթանման համար: Ենթադրվում է, որ խաբեբաները վերջին շաբաթների ընթացքում շարունակել են կապ հաստատել զոհերի հետ: Ամենամեծ զոհերը Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներն են եղել, որոնց բաժին է ընկել բռնագրավված գումարի մեկ երրորդը՝ մոտ 9 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ:
Խարդախությունը բացահայտվել է կեղծ զանգերի կենտրոնից շվեդական SVT հանրային հեռարձակողին տվյալների զանգվածային արտահոսքի արդյունքում, որն այնուհետև ֆայլերը կիսել է Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի հաղորդման նախագծի (OCCRP), The Guardian-ի և այլ միջազգային հաշվետվությունների գործընկերների հետ:
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը ներկայացրել է օրենքների նոր փաթեթ, որն ուղղված է առցանց երեխաների և մեծահասակների պաշտպանությանը: Այնուամենայնիվ, թեև ինտերնետի անվտանգության մասին օրենքը արդեն ուժի մեջ է մտել, և խարդախ գրառումները շուտով կարող են հանգեցնել տուգանքների, կազմակերպությունների կողմից խարդախ գովազդի հետ կապված բաժիններն ուժի մեջ կմտնեն մինչև հաջորդ տարի:

An organized network operating from the former Soviet state of Georgia has scammed thousands of savers from the UK, Europe, and Canada out of $35 million after they fell for fake celebrity adverts on Facebook and Google that the government promised to outlaw three years ago, reports The Guardian.
Deepfake videos and fictional news reports featuring the money expert Martin Lewis, the radio DJ Zoe Ball and the adventurer Ben Fogle were used to promote fraudulent cryptocurrency and other investment schemes. The scammers are understood to have still been contacting victims in recent weeks.
UK citizens were the hardest hit, accounting for a third–about £9 million–of the money taken.
The fraud was exposed by a huge leak of scam call centre data to the Swedish public broadcaster SVT, which then shared the files with the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), the Guardian and other international reporting partners.
The UK government has introduced a new set of laws aimed at protecting children and adults online. However, while the online safety act has been passed into law and scam posts could soon prompt fines, the sections relating to fraudulent advertising by organizations are not expected to become active until next year.