«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը վերջին շաբաթներին ակնհայտ ակտիվություն է դրսեւորում, նա հանդիպել է ՀՀ 3 նախագահների, քաղաքական շրջանակների հետ, հարցազրույցներ է տալիս հայաստանյան լրատվամիջոցներին։ Ռուսական շրջանակներին առնչվող մեր աղբյուրն ասում է, որ Ռուսաստանը Հայաստանում վերաակտիվացման կուրս է վերցնում` աշխարհաքաղաքական զարգացումներով պայմանավորված:
Որոշել է վերականգնել իր դիրքերը։ Եթե ՀՀ իշխանությունները պատրաստ լինեն նորից վերադառնալ ռուսական գծի մեջ, ապա կսկսեն նրանց հետ աշխատել, եթե շարունակեն խաղեր տալ Հյուսիսի եւ Արեւմուտքի միջեւ, ապա չի բացառվում, որ աջակցեն Հայաստանում իշխանափոխությանը։
Ռուսական ազդեցության որոշ ուժեր արդեն ստարտային վիճակի են բերվել: Դիցուք` 2013-ին ձեւավորված «Հայաստանի սոցիալիստական շարժում» կուսակցության ղեկավար Ռոբերտ Ահարոնյանը մարտի կեսերից փողոցային ակցիաներ է իրականացնելու: Նրան, ի դեպ, փետրվարի 13-ին Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն շնորհակալություն է հայտնել ռուսական շարժում սկսելու համար:
Ոմանք ռուսական գործոնով են բացատրում նաեւ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի թիմակիցների միջեւ փոխհրաձգությունները։ Դեռ հստակ չէ, թե ում վրա կարող է խաղադրույք կատարել պաշտոնական Մոսկվան»:

Hraparak daily of the Republic of Armenia (RA) writes as follows, in particular: Russian ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin has been manifesting obvious activeness in recent weeks; he has met with the 3 RA presidents, political circles, has been giving interviews to Armenia’s media. Our source dealing with Russian circles says that Russia is taking a course of getting active again in Armenia—conditioned by geopolitical developments.
It has decided to restore its positions. If the RA authorities are ready to return to the Russian line again, then they [i.e. Moscow] will start working with them. [But] if they [the RA authorities] continue to play games between the North and the West, then it is not excluded that they [i.e. Moscow] will support a change of power in Armenia.
Some forces of Russian influence have already been brought to a starting position. For example, Robert Aharonyan, the leader of the Socialist Movement of Armenia party formed in 2013, will hold street protests from mid-March. By the way, on February 13, Belarusian President Lukashenko thanked him for starting the Russian movement.
Some explain also the [current] skirmishes between [Armenian ex-Presidents Robert] Kocharyan and Serzh Sargsyan’s teammates with the Russian factor. It is not yet clear who official Moscow can bet on.