Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Թեհրանն ուղղակի բանակցություններ չի վարի ԱՄՆ-ի հետ, քանի դեռ Վաշինգտոնը չի երաշխավորում, որ բանակցությունները կլինեն սպառնալիքներից զերծ, գրում է Mehr-ը։
Արաղչին այս հայտարարությունն արել է այն բանից հետո, երբ ԱՄԷ նախագահի դիվանագիտական ​​խորհրդական Անվար Գարգաշը և նրան ուղեկցող էմիրաթյան պատվիրակությունը չորեքշաբթի օրը Թեհրանում Իրանի արտգործնախարարի հետ հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նամակը փոխանցեցին Իրանին:
Միևնույն ժամանակ, Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը հաստատել է Թեհրանի պատրաստակամությունը՝ բանակցություններ վարելու «պատվի, իմաստության և նպատակահարմարության» սկզբունքների հիման վրա։
Աբբաս Արաղչիի խոսքով՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հետ խնդիրները լուծելու համար նոր գաղափար է առաջարկվել։ Նա ասաց, որ հնարավոր են անուղղակի բանակցություններ։ «Բանակցություններն անուղղակի են ընթանում։ Եվրոպական երեք երկրների հետ կապի ալիք է ստեղծվել։ Մենք համագործակցում ենք պարոն Գրոսիի և ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ և ունենք նոր գաղափար՝ լուծելու այն խնդիրները, որոնց մասին մտածում ենք»,- ասել է նա։
Չորեքշաբթի օրը, երբ ԱՄԷ պատվիրակությունն այցելեց Թեհրան՝ փոխանցելու Թրամփի ուղերձը, Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Սեյյեդ Ալի Խամենեին ասաց, որ Իրանի հետ բանակցություններ վարելու ԱՄՆ նախագահի կոչը ոչ այլ ինչ էր, քան «համաշխարհային հանրային կարծիքը խաբելու» փորձ։
Այաթոլլահ Խամենեին նույնպես կտրուկ նախազգուշացում է արել ԱՄՆ-ին՝ ասելով, որ «եթե ամերիկացիներն ու նրանց դաշնակիցները ռազմական հարված հասցնեն Իրանին, ապա պատասխանը վերջնական կլինի, և նրանք կլինեն պարտվողը»։

Abbas Araghchi, the foreign minister of Iran, said on Thursday in an interview that Tehran will not enter direct talks with the US unless Washington guarantees talks free from threats, reports Mehr.
Araghchi made the remarks a day after an Emirati delegation Anwar Gargash, Diplomatic Advisor to the President of the United Arab Emirates (UAE) and his accompanying Emirati delegation handed over a letter from the US President Donald Trump to Iran in a meeting with the Iranian foreign minister in Tehran.
The top Iranian diplomat reiterated Tehran's will to negotiate under principles of “honor, wisdom, expediency.”
According to the Iranian Foreign Minister, a new idea has been proposed to solve problems with the International Atomic Energy Agency (IAEA).
He said that indirect talks are possible. "Negotiations are taking place indirectly. A channel with three European countries is established. We are cooperating with Mr. Grossi and IAEA, and there is a new idea for solving the issues that we are mulling over it."
In a speech on Wednesday, as the UAE delegation was visiting Tehran to hand over Trump's message, Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Seyyed Ali Khamenei said a call the US president for negotiations with Iran is nothing but an attempt to "deceive the world public opinion."
Also, Khamenei issued a stark warning to the US saying that if the Americans and their allies launch military attacks on Iran, retaliation is definitive, and they will be the loser.