Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Թեհրանն ուղղակի բանակցություններ չի վարի ԱՄՆ-ի հետ, քանի դեռ Վաշինգտոնը չի երաշխավորում, որ բանակցությունները կլինեն սպառնալիքներից զերծ, գրում է Mehr-ը։
Արաղչին այս հայտարարությունն արել է այն բանից հետո, երբ ԱՄԷ նախագահի դիվանագիտական ​​խորհրդական Անվար Գարգաշը և նրան ուղեկցող էմիրաթյան պատվիրակությունը չորեքշաբթի օրը Թեհրանում Իրանի արտգործնախարարի հետ հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նամակը փոխանցեցին Իրանին:
Միևնույն ժամանակ, Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը հաստատել է Թեհրանի պատրաստակամությունը՝ բանակցություններ վարելու «պատվի, իմաստության և նպատակահարմարության» սկզբունքների հիման վրա։
Աբբաս Արաղչիի խոսքով՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հետ խնդիրները լուծելու համար նոր գաղափար է առաջարկվել։ Նա ասաց, որ հնարավոր են անուղղակի բանակցություններ։ «Բանակցություններն անուղղակի են ընթանում։ Եվրոպական երեք երկրների հետ կապի ալիք է ստեղծվել։ Մենք համագործակցում ենք պարոն Գրոսիի և ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ և ունենք նոր գաղափար՝ լուծելու այն խնդիրները, որոնց մասին մտածում ենք»,- ասել է նա։
Չորեքշաբթի օրը, երբ ԱՄԷ պատվիրակությունն այցելեց Թեհրան՝ փոխանցելու Թրամփի ուղերձը, Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Սեյյեդ Ալի Խամենեին ասաց, որ Իրանի հետ բանակցություններ վարելու ԱՄՆ նախագահի կոչը ոչ այլ ինչ էր, քան «համաշխարհային հանրային կարծիքը խաբելու» փորձ։
Այաթոլլահ Խամենեին նույնպես կտրուկ նախազգուշացում է արել ԱՄՆ-ին՝ ասելով, որ «եթե ամերիկացիներն ու նրանց դաշնակիցները ռազմական հարված հասցնեն Իրանին, ապա պատասխանը վերջնական կլինի, և նրանք կլինեն պարտվողը»։

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил, что Тегеран не вступит в прямые переговоры с США, если Вашингтон не гарантирует, что переговоры будут свободными от угроз, передает Mehr
Аракчи сделал это заявление на следующий день после того, как дипломатический советник президента Объединенных Арабских Эмиратов Анвар Гаргаш и сопровождающая его делегация Эмиратов передали письмо президента США Дональда Трампа Ирану на встрече с министром иностранных дел Ирана в среду в Тегеране.
При этом глава МИД Ирана подтвердил готовность Тегерана вести переговоры на основе принципов «чести, мудрости и целесообразности».
По словам Аббаса Аракчи, была предложена новая идея для решения проблем с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ). Он сказал, что возможны непрямые переговоры. «Переговоры ведутся непрямыми путями. Налажен канал связи с тремя европейскими странами. Мы сотрудничаем с господином Гросси и МАГАТЭ, и у нас есть новая идея для решения проблем, которую мы обдумываем», - сказал он.
В своем выступлении в среду, когда делегация ОАЭ посетила Тегеран, чтобы передать послание Трампа, верховный лидер Ирана аятолла Сейед Али Хаменеи заявил, что призыв президента США к переговорам с Ираном является ничем иным, как попыткой «обмануть мировое общественное мнение».
Аятолла Хаменеи также выступил с резким предупреждением в адрес США, заявив, что «если американцы и их союзники нанесут военный удар по Ирану, возмездие будет окончательным, и они окажутся в проигрыше».