Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը շարունակում են բարձր մնալ: Գնաճն աստիճանաբար մոտենում է թիրախին: Կենտրոնական բանկը վարում է դրամավարկային քաղաքականության մեղմացման կուրս՝ իջեցնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը մինչև 6,75%։ Դրա մասին ասված է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) զեկույցում։
Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2024 թվականի արդյունքներով աճել է 5,9%-ով։ Տնտեսական աճը, Բանկի սպասումներին համահունչ, մոտեցել է հավասարակշռված դինամիկային։
ՀՆԱ-ի դինամիկայի մեջ ամենամեծ ներդրումն ունեցել են ծառայությունների ոլորտը՝ առևտուր, անշարժ գույքի առևտուր և ֆինանսական գործունեություն, ինչպես նաև շինարարություն (աճը համապատասխանաբար՝ 16,8%, 19,0%, 18,1% և 13,5%)։
Տնային տնտեսությունների սպառողական ծախսերը և ներդրումները եղել են պահանջարկի հիմնական շարժիչ ուժը (աճը համապատասխանաբար 6,6% և 11,1%): Պետական սպառման ազդեցությունը բացասական է եղել՝ 22,3% անկումով։ Դրական ազդեցություն է ունեցել զուտ արտահանումը (ապրանքների և ծառայությունների արտահանումն աճել է 35,6%-ով, ներմուծումը 31,4%-ով 2024 թվականին)։
Տնտեսական ակտիվությունը Հայաստանում 2025 թվականի հունվարի դրությամբ տարեկան կտրվածքով աճել է 7,1%-ով։ Աճը պայմանավորված է ծառայությունների (+12,6%) առևտրի (+9,9%) և շինարարության (+11,6%) ոլորտներով։ Հունվարին արդյունաբերության ոլորտում անկումը (մինուս 10,4%) շարունակվել է, պատճառն այն է, որ անցյալ տարվա սկզբին արտաքին առևտրի և թանկարժեք մետաղների վերամշակման աճի դրական ազդեցությունը սպառվել է։
Տնտեսական ակտիվության վրա բացասական ազդեցությունը մասամբ փոխհատուցվել է ծառայությունների ոլորտի աճով։ Շինարարության կայուն բարձր աճի տեմպերը շարունակում են աջակցել հիփոթեքային վարկավորմանը (36% հունվարի դրությամբ): Անցյալ տարեվերջին և այս տարվա սկզբին տնային տնտեսությունների վարկավորման ուժեղ դինամիկան էլ ավելի ամրապնդեց ներքին պահանջարկը (27% 2024 թվականի դեկտեմբերին և 29% 2025 թվականի հունվարին):
Այս տարի մենք կանխատեսում ենք, որ տնտեսական աճի բարձր տեմպերը կպահպանվեն՝ ՀՆԱ-ն կաճի 5,5%-ով։
2024 թվականի վերջի դրությամբ Հայաստանը դուրս է եկել գնանկումից (1,5% տարեկան 2024 թվականի դեկտեմբերին՝ նախորդ տարվա 0,6%-ց հետո): Գների աճի տեմպերը վերականգնվել են 2024 թվականի մայիսին պարենային ապրանքների ծախսերի աճի պատճառով, սակայն թիրախային միջակայքից ցածր են մնացել։

Показатели роста экономики Армении остаются высокими. Инфляция постепенно приближается к цели. Центральный банк придерживается курса на смягчение денежно-кредитной политики, снизив ставку рефинансирования до 6,75%. Об этом говорится в отчете Евразийский банк развития (ЕАБР).
ВВП Армении вырос на 5,9% по итогам 2024 г. Экономический рост в соответствии с ожиданиями Банка приблизился к сбалансированной динамике.
Наибольший вклад в динамику ВВП внес сектор услуг – торговля, операции с недвижимым имуществом и финансовая деятельность, а также строительство (рост соответственно на 16,8%, 19,0%, 18,1% и 13,5%).
Потребительские расходы домашних хозяйств и инвестиции были основными драйверами со стороны спроса (рост соответственно на 6,6% и на 11,1%). Влияние государственного потребления оказалось отрицательным – снижение составило 22,3%. Чистый экспорт повлиял положительно (экспорт товаров и услуг увеличился на 35,6%, импорт – на 31,4% в 2024 г.).
Экономическая активность в Армении усилилась на 7,1% г/г в январе 2025 г. Рост был обеспечен секторами услуг (+12,6% г/г), торговли (+9,9% г/г) и строительства (+11,6% г/г). В январе спад в промышленном секторе (минус 10,4% г/г) сохранился, причина – исчерпан положительный эффект от наращивания внешней торговли и обработки драгоценных металлов в начале прошлого года.
Отрицательное влияние на экономическую активность отчасти компенсировал рост в сфере услуг. Устойчиво высокие темпы роста строительства по-прежнему поддерживаются ипотечным кредитованием (36% г/г в январе). Сильная динамика кредитования населения в конце прошлого – начале текущего года дополнительно укрепила внутренний спрос (27% г/г в декабре 2024 г. и 29% г/г в январе 2025 г.).
В текущем году мы прогнозируем, что темпы роста экономики останутся высокими – ВВП увеличится на 5,5%.
По итогам 2024 г. Армения вышла из дефляции (1,5% г/г в декабре 2024 г. после минус 0,6% г/г в предыдущем году). Темп роста цен восстановился в мае 2024 г. за счет увеличения стоимости продовольствия, но сохранялся ниже целевого интервала.