Ես ադրբեջանական Caliber լրատվական կայքում կարդացի, թե Հայաստանը ծրագրում է հարձակվել Ադրբեջանի վրա։ Թեև սա ռեժիմի պաշտոնական ալիք չէ, սակայն պետք է հիշել, որ երկիրը բռնապետություն է, և որ ազատ, անկախ մամուլ չկա, ուստի այս հաղորդագրությունը կարելի է ռեժիմի կողմից արտոնված համարել: Դրա մասին սոցցանցում գրել է շվեդ պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնը։
«Մեղադրանքն, անշուշտ, միանգամայն անհեթեթ է։ Այն դեպքում, երբ Բաքվի բռնապետությունը մշտապես ռազմատենչ հռետորաբանություն է գործածում, Երևանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանությունը փորձում է խաղաղ ճանապարհ գտնել: Իհարկե, ճիշտ է, որ Հայաստանն ուժեղացնում և արդիականացնում է իր զինված ուժերը, բայց դա արձագանք է Ադրբեջանի ագրեսիային, և բնավ նշան չէ, որ նրանք հակամարտություն են փնտրում։ Ավելին, չնայած բանակի այս հզորացմանը, աշխարհի երկրների ռազմական հզորությունը գնահատող Global Firepower վարկանիշային աղյուսակում Հայաստանը առաջվա պես զբաղեցնում է միայն 91-րդ հորիզոնականը։ Մինչդեռ Ադրբեջանը զբաղեցնում է 60-րդ հորիզոնականը։ Ուստի հայտարարությունը, ըստ որի Հայաստանն Ադրբեջան է, իմաստ չունի։
Նույն հոդվածում մեղադրանքներ կան նաև Հայաստանում ԵՄ առաքելության հասցեն, որը մեղադրվում է ադրբեջանական զորքերին լրտեսելու և ապա այդ տեղեկությունները Հայաստանին փոխանցելու մեջ։ Սա դավադրության տեսություն է։ ԵՄ-ն ցանկանում էր առաքելություններ ունենալ սահմանի երկու կողմերում՝ էսկալացիան կանխելու համար։ Սակայն մինչ Հայաստանում ողջունում էին ԵՄ-ին, Ադրբեջանը միշտ «ոչ» էր ասում:
Հայաստանը ցանկանում է, որ աշխարհը տեսնի, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում, Ադրբեջանը՝ ոչ։ Սա շատ բան է ասում նրա մասին, թե ով է սպառնում խաղաղությանը։
Որովհետև խաղաղությունը վտանգված է, բայց ոչ Հայաստանի կողմից։ Պատերազմի նախապատրաստության մասին հայտարարությունները պետք է դիտել որպես նախազգուշացում, որ դա հենց այն է, ինչ անում է Ադրբեջանը։ Վտանգը հենց նրանում է, որ Ադրբեջանը նախատեսում է կեղծ հայտարարություններ կիրառել սեփական բռնությունն արդարացնելու համար: Հոդվածի վերջում տրված արտահայտությունը մտահոգիչ պատկեր է ուրվագծում. «այս պահին Երևանում գտնվող ամբողջ շինարարական տեխնիկան կուղարկվի Եռաբլուր»։ Դժվար է այս ուղերձը մեկնաբանել այլ կերպ, քան այն, որ նրանք պատրաստ են սպանել հազարավոր մարդկանց:
Ադրբեջանը պետք է իմանա, որ Եվրոպայում ոչ ոք չի հավատում իրենց կեղծ պատմություններին։ Եվ նոր զինված հակամարտություն սկսելը շատ վատ գաղափար կլիներ»,- նշել է շվեդ պատգամավորը։

Я прочитал на азербайджанском новостном сайте Caliber, что Армения планирует атаковать Азербайджан. Хотя это не официальный канал режима, следует помнить, что страна является диктатурой, и что в ней нет свободной, независимой прессы, поэтому это сообщение можно считать санкционированным режимом. Об этом в соцсетях написал шведский депутат Эрик Хельсборн.
«Обвинение, конечно, совершенно абсурдно. В то время как диктатура в Баку постоянно использует воинственную риторику, демократически избранное правительство в Ереване пытается найти мирные пути урегулирования. Конечно, правильно, что Армения укрепляет и модернизирует свои вооруженные силы, но это реакция на агрессию со стороны Азербайджана, и это не признак того, что они ищут конфликта. Более того, несмотря на это укрепление армии, Армения по-прежнему занимает лишь 91-е место в рейтинге GlobalFirepower, который оценивает военную мощь стран мира. Азербайджан же занимает 60-е место. Поэтому в заявлении Азербайджана нет смысла.
В статье также есть нападки на миссию ЕС в Армении, которую обвиняют в шпионаже за азербайджанскими войсками, а затем в передаче информации Армении. Это теория заговора. ЕС хотел иметь миссии по обе стороны границы, чтобы предотвратить эскалацию. Но в то время как ЕС приветствовали в Армении, Азербайджан всегда говорил «нет».
Армения хочет, чтобы мир увидел, что происходит в регионе, Азербайджан — нет. Это многое говорит о том, кто угрожает миру.
Миру угрожает, но не Армения. Заявления об армянских приготовлениях к войне следует рассматривать как предупреждение о том, что этим занят как раз Азербайджан. Риск заключается в том, что Азербайджан планирует использовать ложные заявления для оправдания своего собственного насилия. Фраза в конце статьи обрисовывает тревожное отношение: «вся строительная техника, которая в настоящее время находится в Ереване, будет направлена в Ераблур». Трудно интерпретировать это сообщение как что-либо иное, кроме того, что они готовы убить тысячи людей.
Азербайджан должен знать, что никто в Европе не верит их ложному повествованию. И начинать новый вооруженный конфликт было бы очень плохой идеей», - отметил депутат.