ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հայտարարությունները խաղաղ համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտի վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնել է գլխավոր քարտուղարի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դյուժարիկը։
Գուտերեշը «խանդավառված է հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ կողմերի ձեռք բերած առաջընթացով և վճռականորեն աջակցում է նրանց ջանքերին՝ լուծելու բոլոր չլուծված խնդիրները՝ ի շահ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության»:
Չեռնոգորիան ևս վճռկանորեն ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քայլերը։
«Սա մեծ ներդրում է տարածաշրջանի կայունության և եվրոպական ու համաշխարհային անվտանգության ապահովման գործում։ Չեռնոգորիան ակնկալում է ամրապնդել հարաբերություններն ու գործընկերությունը երկու բարեկամ երկրների հետ և սերտորեն աշխատել նրանց հետ՝ խաղաղության, անվտանգության, կայունության և տնտեսական բարգավաճման նպատակներին հասնելու համար»,- նշել են գերատեսչությունում։
Խորվաթիայի ԱԳՆ-ն իր հերթին ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի դիրքորոշումը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ՝ որպես Հարավային Կովկասում կայունության և հաշտեցմանն ուղղված կարևոր քայլ։
«Ողջունում ենք երկու կողմերին երկխոսության և խաղաղ կարգավորման իրենց հանձնառության համար, որը ճանապարհ է հարթում ընդլայնված համագործակցության, տարածաշրջանային անվտանգության և երկարաժամկետ բարգավաճման համար:
Որպես միջազգային իրավունքի և հակամարտությունները դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորման թունդ ջատագով, հավատարիմ ենք աջակցելու արդար և տևական խաղաղության հաստատմանը նպաստող բոլոր ջանքերին»,- նշել են ԱԳՆ-ում։

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш поприветствовал заявления Армении и Азербайджана о завершении переговоров по проекту мирного соглашения. Об этом сообщил пресс-секретарь генсека Стефан Дюжаррик.
Гутерриш «воодушевлен прогрессом, достигнутым сторонами в деле нормализации отношений, и решительно поддерживает их усилия по решению всех нерешенных вопросов в интересах долгосрочного мира в регионе».
Черногория тоже решительно поприветствовала шаги Армении и Азербайджана.
«Это большой вклад в стабильность региона и европейскую и глобальную безопасность. Черногория рассчитывает на укрепление отношений и партнерства с обеими дружественными странами и тесное сотрудничество с ними для достижения целей мира, безопасности, стабильности и экономического процветания», - отметили в ведомстве.
МИД Хорватии также поприветствовал позицию Армении и Азербайджана относительно мирного договора как значительный шаг на пути к стабильности и примирению на Южном Кавказе.
«Мы приветствуем обе стороны за их приверженность диалогу и мирному урегулированию, прокладывающему путь к расширенному сотрудничеству, региональной безопасности и долгосрочному процветанию.
Будучи ярым сторонником международного права и разрешения конфликтов дипломатическим путем, мы привержены поддержке всех усилий, которые способствуют справедливому и прочному миру», - отметил в МИД.