ԱՄՆ-ում առնվազն 16 մարդ է զոհվել Տեխասում և Օկլահոմայում հզոր տորնադոյի հետևանքով, հայտնում է NBC News-ը։
Հարավային հարթավայրերից մինչև Միջին Արևմուտք մոտ 138 միլիոն մարդ վտանգի տակ է ծանր եղանակային պայմաններից: Տորնադոյի նախազգուշացումներ են տրվել Իլինոյսի, Միսսուրիի, Արկանզասի, Միսիսիպիի, Ինդիանայի, Կենտուկիի, Լուիզիանայի և Թենեսիի որոշ հատվածներում:
Փոթորիկները ավերակ են թողել շենքերը, խափանվել է էլեկտրամատակարարումը և ավելի քան 100 անտառային հրդեհներ բռնկվել: Բաթլեր շրջանի արտակարգ իրավիճակների վարչությունը հայտնել է, որ զոհերի թիվը կարող է աճել, քանի որ դեպքի վայրում շարունակվում են որոնողափրկարարական աշխատանքները:
Միլիոնավոր մարդիկ շարունակում են մնալ վտանգի տակ, քանի որ փոթորիկը տարածվում է տարածաշրջանով:
Միջին արևմուտքում և հարավում ավելի քան 300,000 բնակիչներ հոսանքազրկվել են, ասել է PowerOutage.us ընկերությունը, կազմակերպություն, որը հավաքում է իրական ժամանակի տվյալներ էլեկտրաէներգիայի անջատումների վերաբերյալ:

Не менее 16 человек погибли на территории США, когда мощный торнадо пронесся по Техасу и Оклахоме, сообщает NBC News.
От южных равнин до Среднего Запада, по оценкам, 138 миллионам человек угрожают суровые погодные условия. Предупреждения о торнадо были опубликованы в некоторых районах Иллинойса, Миссури, Арканзаса, Миссисипи, Индианы, Кентукки, Луизианы и Теннесси.
Из-за ураганов здания превратились в руины, нарушено электроснабжение и произошло более 100 лесных пожаров.  Управление по чрезвычайным ситуациям округа Батлер заявило, что число погибших может возрасти, поскольку поисково-спасательные операции на месте продолжаются.
Миллионы людей остаются в опасности, поскольку шторм прокладывает себе путь по региону.
По данным компании, более 300 000 потребителей на Среднем Западе и юге страны остались без электричества. PowerOutage.us , организация, которая собирает данные о перебоях в подаче электроэнергии в режиме реального времени.