ԱՄՆ-ում առնվազն 16 մարդ է զոհվել Տեխասում և Օկլահոմայում հզոր տորնադոյի հետևանքով, հայտնում է NBC News-ը։
Հարավային հարթավայրերից մինչև Միջին Արևմուտք մոտ 138 միլիոն մարդ վտանգի տակ է ծանր եղանակային պայմաններից: Տորնադոյի նախազգուշացումներ են տրվել Իլինոյսի, Միսսուրիի, Արկանզասի, Միսիսիպիի, Ինդիանայի, Կենտուկիի, Լուիզիանայի և Թենեսիի որոշ հատվածներում:
Փոթորիկները ավերակ են թողել շենքերը, խափանվել է էլեկտրամատակարարումը և ավելի քան 100 անտառային հրդեհներ բռնկվել: Բաթլեր շրջանի արտակարգ իրավիճակների վարչությունը հայտնել է, որ զոհերի թիվը կարող է աճել, քանի որ դեպքի վայրում շարունակվում են որոնողափրկարարական աշխատանքները:
Միլիոնավոր մարդիկ շարունակում են մնալ վտանգի տակ, քանի որ փոթորիկը տարածվում է տարածաշրջանով:
Միջին արևմուտքում և հարավում ավելի քան 300,000 բնակիչներ հոսանքազրկվել են, ասել է PowerOutage.us ընկերությունը, կազմակերպություն, որը հավաքում է իրական ժամանակի տվյալներ էլեկտրաէներգիայի անջատումների վերաբերյալ:

At least 16 people were killed across the U.S. when a powerful tornado swept through Texas and Oklahoma, NBC News reported.
From the southern plains to the Midwest, an estimated 138 million people were threatened by severe weather. Tornado warnings have been issued for parts of Illinois, Missouri, Arkansas, Mississippi, Indiana, Kentucky, Louisiana and Tennessee.
The storms reduced buildings to rubble, disrupted power and caused more than 100 wildfires. Butler County Emergency Management said the death toll could rise as search and rescue operations on the ground continue.
Millions of people remain at risk as the storm makes its way through the region.
More than 300,000 customers in the Midwest and South are without power, according to the company. PowerOutage.us , an organization that collects real-time data on power outages.