Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։ Հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետն Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահին տեղեկացրել է «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ևմիջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախագծի տեքստի համաձայնեցման և նախագծի տեքստի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային և Հայաստան–Իրան երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող այլ հարցեր։

Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian. This is reported by the press service of the Armenian government.
The Prime Minister informed the President of the Islamic Republic of Iran about reaching an agreement on the draft text of the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan” and the completion of negotiations on the draft text.
The interlocutors also discussed other issues related to regional and Armenia-Iranian bilateral relations.