Կիրակի օրը Պակիստանի հարավ-արևմուտքում անվտանգության ուժերի աշխատակիցների տեղափոխող ավտոբուսի մոտ ճամփեզրի ռումբ է պայթել, ինչի հետևանքով զոհվել է առնվազն 5 սպա, ևս 10-ը վիրավորվել են, հայտնում է Associated Press-ը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Բելուջիստանի շրջանի Նաուշկի բնակավայրում, հայտնել է տեղի ոստիկանապետ Զաֆար Զամանին։
Ըստ նրա, պայթյունը մեծ վնաս է հասցրել նաև մոտակայքում գտնվող մեկ այլ ավտոբուսի։ Զոհվածներն ու վիրավորները տեղափոխվել են մոտակա հիվանդանոց։ Բելուջիստանի գլխավոր նախարար Սարֆրազ Բուգտին դատապարտել է հարձակումը:
Պայթյունի պատասխանատվությունը դեռևս ոչ ոք չի ստանձնել, բայց կասկածն, ամենայն հավանականությամբ, կարող է ընկնել օրենքից դուրս հայտարարված Բելուջների ազատագրման բանակի վրա, որը մի քանի օր առաջ դարանից հարձակվել էր գնացքի վրա՝ պատանդ վերցնելով մոտ 400 մարդու:
Բելուջիստանը Պակիստանի ամենամեծ և ամենաքիչ բնակեցված նահանգն է։ Էթնիկ բելուջները երկար ժամանակ մեղադրում են կենտրոնական կառավարությանը խտրականության մեջ, ինչը Իսլամաբադը հերքում է:

В воскресенье на юго-западе Пакистана рядом с автобусом, перевозившим сотрудников сил безопасности, взорвалась придорожная бомба, в результате чего погибли по меньшей мере пять офицеров и еще 10 получили ранения, сообщает Associated Press.
По словам начальника местной полиции Зафара Замани, инцидент произошел в Наушки, районе в Белуджистане.
По его словам, взрыв также сильно повредил другой автобус, находившийся неподалеку. Погибшие и раненые были доставлены в ближайшую больницу. Сарфраз Бугти, главный министр Белуджистана, осудил нападение.
Пока никто не взял на себя ответственность за взрыв, но подозрение, вероятно, падет на объявленную вне закона Армию освобождения белуджей, которая несколько дней назад напала из засады на поезд, захватила в заложники около 400 человек, находившихся внутри.
Белуджистан является крупнейшей и наименее населенной провинцией Пакистана. Этнические белуджи уже давно обвиняют центральное правительство в дискриминации, что Исламабад отрицает.