Այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» թուրքական հատվածի շինարարությունը կսկսվի առաջիկա ամիսներին, հայտարարել է Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն՝ ելույթ ունենալով Ստամբուլի տեխնիկական համալսարանի Civil Engineering Convention 2025 միջոցառման ժամանակ։
Ըստ նրա, ադրբեջանական կողմում շարունակվում են, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» շինարարական աշխատանքները, և առաջիկա ամիսներին կսկսվեն թուրքական 224 կմ երկարությամբ հատվածի աշխատանքները։
Ըստ նախարարի, Թուրքիան «այս երթուղու առանցքային երկրներից մեկն է»։
«Պատմականորեն այս ճանապարհը մեծ նշանակություն ուներ։ Այսօր մենք ցանկանում ենք մեծացնել դրա ներուժը»,- հավելել է թուրք նախարարը։
Նա պարզաբանել է, որ, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքը» սկսվելու է Ադրբեջանից, անցնելու է Հայաստանի կամ Իրանի տարածքով, ապա Նախիջևանով, Դիլուչիով և Կարսով և միանալու է Բաքու-Թբիլիսի երթուղու հետ։

Прокладка так называемого «Зангезурского коридора» на турецком участке начнется в ближайшие месяцы, заявил во время выступления на мероприятии Civil Engineering Convention 2025 Стамбульского технического университета министр транспорта и инфраструктур Турции Абдулкадыр Уралоглу, передает Анадолу.
По его словам, строительные работы так называемого «Зангезурского коридора» продолжаются с азербайджанской стороны и что работы на турецком участке протяженностью 224 километра начнутся в ближайшие месяцы.
По его словам, Турция «является одной из ключевых стран на этом маршруте».
«Исторически этот путь имел большое значение. Сегодня мы хотим усилить его потенциал», - добавил турецкий министр.
Он уточнил, что т. н. «Зангезурский коридор» будет начинаться в Азербайджане, проходить через территорию Армении или Ирана, затем Нахиджевана, Дылучи и Карса и объединится с маршрутом Баку-Тбилиси.