Եմենից արձակված հութիների հրթիռը գիշերը ընկել է Եգիպտոսի Սինայի թերակղզու վրա՝ առափնյա Շարմ էլ Շեյխ քաղաքի մոտ, հայտնում է Times of Israel-ը։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հետաքննում է՝ արդյո՞ք հրթիռը նախատեսված էր Իսրայելի հրթիռակոծման համար, թեև դեռ չի կարող հաստատել դա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ հրամայել է երկրի զինված ուժերին սկսել «վճռական և ուժգին ռազմական գործողություններ» Եմենի հութիների դեմ՝ Իրանից պահանջելով դադարեցնել վերջիններիս աջակցությունը։
Վերջին տվյալներով, Եմենում ԱՄՆ ավիահարվածների հետևանքով զոհվածների ու վիրավորների թիվը մոտեցել է 50-ի։
Եմենի շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի զրույցում։ Լավրովը հակամարտության բոլոր կողմերին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել բռնությունը։
Իր հերթին Իրանի արտգործնախարար Աբաս Արաղչին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն «իրավունք կամ գործ չունի Իրանի արտաքին քաղաքականությունը թելադրելու համար»։

Ракета хуситов, запущенная с территории Йемена, упала ночью на Синайском полуострове в Египте, недалеко от прибрежного города Шарм-эш-Шейх, сообщает Times of Israel.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) расследует, предназначалась ли ракета для обстрела Израиля, хотя пока не может подтвердить это.
Ранее президент США Дональд Трамп сообщил, что отдал приказ вооруженным силам страны начать «решительные и мощные военные действия» против йеменских хуситов, потребовав от Ирана прекратить поддержку последних.
По последним данным, число погибших и раненых при авиаударах США по Йемену приблизилось к 50.
Ситуацию вокруг Йемена обсудили в беседе госсекретарь США Марко Рубио и глава МИД России Сергей Лавров. Лавров прекратил все стороны конфликта немедленно прекратить насилие.
В свою очередь глава МИД Ирана Аббас Аракчи заявил, что у США «нет полномочий или бизнеса, которые могли бы диктовать внешнюю политику Ирана».