Մարտի 17-ից Եվրամիությունը 11 ռուսական բանկերի եւ երկու ոչ բանկային վարկային կազմակերպությունների անջատել է միջազգային ֆինանսական SWIFT համակարգից։ Որոշումն ընդունվել է պատժամիջոցների նոր՝ 16-րդ փաթեթի շրջանակում։
Փետրվարի վերջին ԵՄհաստատել է պատժամիջոցների 16-րդ ցանկը, որը ներառում է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ անձնական սահմանափակումներ։ Եվրահանձնաժողովը հայտնել է, որ SWIFT-ին հասանելիության արգելքը կազդի այն կազմակերպությունների վրա, որոնք «կարեւոր են համարվում ռուսական ֆինանսական եւ բանկային համակարգերի համար»։
Խոսքը, մասնավորապես, «Ակ Բարս», «Ուրալսիբ», «Սինարա», «Տոչկա» բանկ, НРБанк, «Ռոսէկոնոմբանկ, «Պրիմսոցբանկ», ББР Банк, «Կուզնեցկբիզնեսբանկ», «Կուբան Կրեդիտ բանկ», «Միր Բիզնես բանկ» բանկերի, ինչպես նաեւ «Платежный конструктор» եւ «Петербургский расчетный центр» ոչ բանկային վարկային կազմակերպությունների մասին է։
Բանկերը SWIFT համակարգն օգտագործում են միջազգային հաշվարկներ կատարելիս, ուստի այդ համակարգից անջատումը կարող է բարդացնել անդրսահմանային փոխանցումները։

Евросоюз с 17 марта отключает от международной системы передачи финансовых сообщений SWIFT 11 российских банков и две небанковских кредитных организации. Решение принято в рамках нового 16-го пакета санкций.
В конце февраля ЕС утвердил 16-й по счету санкционный список, куда вошли как экономические, так и персональные ограничения. В Еврокомиссии заявили, что запрет на доступ к SWIFT коснется организаций, которые «считаются важными для российской финансовой и банковской систем».
В частности, речь идет о банках «Ак Барс», «Уралсиб», «Синара», банк «Точка», НРБанк, Росэксимбанк, Примсоцбанк, ББР Банк, Кузнецкбизнесбанк, Кубань Кредит Банк, Мир Бизнес Банк, а также о небанковских кредитных организациях «Платежный конструктор» и «Петербургский расчетный центр».
Банки используют SWIFT при проведении международных расчетов, поэтому отключение от этой системы может усложнить трансграничные переводы.