Հայաստանի «ռևանշիստական ​​միտումները» ամենալուրջ խոչընդոտն են Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Դրա մասին, ըստ տեղական լրատվամիջոցների՝ հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նա ավանդաբար մեղադրել է Հայաստանին Սահմանադրությունը փոխել չցանկանալու մեջ և դժգոհություն է հայտնել հայկական բանակից, որը, նրա կարծիքով, արտաքին ուժերի անմիջական աջակցությամբ «սրընթաց կերպով զինվում է»։
Բայրամովն այս ամենն անվանել է «հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ավարտին հասցնելու ամենալուրջ խոչընդոտները»։
Բացի դրանից, նա հերթական անգամ հնչեցրել է մատից ծծած թվեր՝ խոսելով Հայաստանից իբր «վտարված» մոտ 300 հազար ադրբեջանցիների մասին։

“Revanchist tendencies” in Armenia are the most serious obstacle for the process of normalization of its relations with Azerbaijan. This was noted by Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, local media reported.
He traditionally accused Armenia of unwillingness to change the Constitution, expressed dissatisfaction with the Armenian army, which, according to him, is “rapidly arming with the direct support of external forces”.
Bayramov called all this “the most serious obstacles to the completion of the process of normalization of relations.”