Հայաստանի «ռևանշիստական ​​միտումները» ամենալուրջ խոչընդոտն են Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Դրա մասին, ըստ տեղական լրատվամիջոցների՝ հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նա ավանդաբար մեղադրել է Հայաստանին Սահմանադրությունը փոխել չցանկանալու մեջ և դժգոհություն է հայտնել հայկական բանակից, որը, նրա կարծիքով, արտաքին ուժերի անմիջական աջակցությամբ «սրընթաց կերպով զինվում է»։
Բայրամովն այս ամենն անվանել է «հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ավարտին հասցնելու ամենալուրջ խոչընդոտները»։
Բացի դրանից, նա հերթական անգամ հնչեցրել է մատից ծծած թվեր՝ խոսելով Հայաստանից իբր «վտարված» մոտ 300 հազար ադրբեջանցիների մասին։

«Реваншистские тенденции» в Армении являются самой серьезной преградой для процесса нормализации ее отношений с Азербайджаном. Об этом отметил глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов, передают местные СМИ.
Он традиционно обвинил Армению в нежелании изменить Конституцию, выразил недовольство армией Армении, которая, по его убеждению, «стремительно вооружается при прямой поддержке внешних сил».
Все это Байрамов назвал «самыми серьезными препятствиями для завершения процесса нормализации отношений».
Кроме того, он в очередной раз озвучил высосанные из пальца цифры, заговорив о неких 300 тысячах азербайджанцев, якобы «изгнанных» из Армении.