Հայաստանի արդարադատության նախարարությունն առաջարկում է հնարավորություն ստեղծել նույն դատարանի տարբեր դատավորների կողմից վարվող փոխկապակցված գործերը մեկ վարույթում միավորելու։ Դրա մասին Ազգային ժողովում մարտի 18-ին Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ Ազգային ժողովում պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտնել է ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Դադունցը։
Ըստ նրա՝ գործող օրենսգիրքը թույլ է տալիս համադրել նույն դատավորի կողմից քննվող փոխկապակցված գործերը։ Սակայն չկա հստակ կառուցվածք, որը թույլ կտա տարբեր դատավորների կողմից քննված գործերը միավորել մեկ վարույթում:
Այդ հարցը, ինչպես նշեց փոխնախարարը, արդիական է հատկապես ապօրինի ծագման գույքին առնչվող գործերում։
«Եթե տարբեր դատավորների վարույթում գտնվող գործերը փոպխկապակցված են, տրամաբանական կլինի, որ դրանք քննի մեկ դատավորը։ Սա հնարավոորություն կընձեռի խուսափել դատավարական գործողությունների կրկնությունից»,- ասել է Դադունցը։
Նախագծով առաջարկվում է, որ երկու կամ ավելի դատավարությունները կարող են միավորել մեկում: Սակայն պայմանով, որ բոլոր դատավորները, քննելով տվյալ հարցը, միաձայն որոշում ընդունեն։
Որոշ քննարկումներից հետո նախագիծը դրական եզրակացություն ստացավ խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի կողմից։

Министерство юстиции Армении предлагает создать возможность для объединения взаимосвязанных дел, находящихся в производстве разных судей одного и того же суда, в одно производство. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам во время обсуждения законопроекта о внесении дополнений в Гражданско-процессуальный кодекс заявил 18 марта заместитель министра юстиции республики Тигран Дадунц.
По его словам, действующий кодекс позволяет объединять взаимосвязанные дела, рассматриваемые одним и тем же судьей. Однако, не существует четкой структуры, позволяющей объединять дела, рассматриваемые разными судьями, в одно производство.
Этот вопрос, как отметил замминистра, особенно актуален по части дел, касающихся имущества незаконного происхождения.
«Если дела, находящиеся в производстве различных судей, связаны друг с другом, тогда было бы логично, чтобы они рассматривались одним судьей. Это позволит избежать дублирования процессуальных действий», - сказал Дадунц.
В проекте предлагается, чтобы два или более судебных разбирательства могли быть объединены в одно. Однако при условии, если все судьи, рассмотрев данный вопрос, приняли согласованное единое решение.
После некоторых обсуждений проект получил положительное заключение постоянной парламентской комиссии.