Միացյալ Նահանգները շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ լայնածավալ երկկողմ առեւտրի հաստատմամբ, այդ թվում՝ նրանից հազվագյուտ հանածոներ գնելով։ Այս մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է երեքշաբթի Fox News հեռուստաալիքի եթեր հեռարձակած հարցազրույցում։
«Մենք Ռուսաստանի հետ այդքան լայնածավալ առեւտուր չունենք, եւ նրանք էլ կցանկանային դա։ Եվ մենք նույնպես: Նրանք մեզ համար շատ արժեքավոր ապրանքներ ունեն, այդ թվում՝ հազվագյուտ հողերի շատ խոշոր հանքանյութեր [հանածոներ]»,- ասել է ԱՄՆ առաջնորդը։
«Նրանք [այդպիսի] անշարժ գույքի մեծ կտոր ունեն։ Իրականում ամենամեծն աշխարհում առանձին վերցրած երկրի իմաստով»,- նշելէ Թրամփը՝ նկատի ունենալով Ռուսաստանի հազվագյուտ հողերի հանքավայրերը։ «Այս իմաստով նրանք ունեն այն, ինչը մենք, անկեղծ ասած, կարող ենք օգտագործել, ինչպես եւ այլ մարդիկ»,- ընդգծել է ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարը։

Соединенные Штаты заинтересованы в налаживании масштабной двусторонней торговли с Россией, в том числе в приобретении у нее редкоземельных элементов. Об этом заявил президент США Дональд Трамп в интервью телеканалу Fox News, вышедшем в эфир во вторник.
«С Россией у нас нет такой масштабной торговли, и они бы [ее] хотели. И мы тоже. У них есть для нас очень ценные товары, включая очень крупные формы редкоземельных [минералов]», - сказал американский лидер.
«У них большой кусок [такой] недвижимости. В действительности, самый большой в мире в плане отдельно взятой страны», - отметил Трамп, имея в виду месторождения редкоземельных элементов в России. «В этом смысле у них есть то, что мы, откровенно говоря, можем использовать - как и другие люди», - подчеркнул глава американской администрации.