ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցի ավարտից մի քանի ժամ անց ամերիկյան եւ եվրոպական առաջատար լրատվամիջոցները վերլուծում են երկու առաջնորդների շփման արդյունքները եւ Ուկրաինայում ռազմական հակամարտության կարգավորման հնարավոր հեռանկարները։
The Wall Street Journal (Նյու Յորք, ԱՄՆ)
Պուտինը մերժել է Թրամփի առաջարկած հրադադարը
Ռուսը շատ ավելի մեծ զիջումներ է ուզում, ինչն ահռելի վնաս կհասցնի Ուկրաինային։ Հիմնական արդյունքն այն էր, որ պարոն Պուտինը չհամաձայնեց 30-օրյա հրադադարի մասին Թրամփի պայմաններին, մինչդեռ դա արել էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Մի՞թե հիմա պարզ չէ, թե ով է խաղաղության իրական խոչընդոտը։ Հասկանալի է, որ Կրեմլը պահանջում է տարրական զիջումներ նույնիսկ կարճաժամկետ հրադադարի համար, ինչը շատ ավելի քիչ է, քան լայնածավալ խաղաղության համաձայնագիրը։ Լավ նշանն այն է, որ պարոն Թրամփը մտադիր չէ տեղի տալ պարոն Պուտինի ներկայացրած պահանջներին։
HuffPost  (Նյու Յորք, ԱՄՆ)
Թրամփի հեռախոսազրույցի ընթացքում Պուտինը հրաժարվել է 30-օրյա հրադադարի պլանից
Այնուամենայնիվ, Կրեմլը հայտարարել է, որ համաձայնել է 30 օրով դադարեցնել հարձակումներն Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա: Սակայն Թրամփը նախկինում լավատեսություն էր հայտնել՝ ասելով, որ Պուտինին կհամոզի հետեւել ամերիկյան ծրագրին։ Առայժմ պարզ չէ, թե ինչպես կպատասխանի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ԱՄՆ առաջարկած սահմանափակ զինադադարին, քանի որ Սպիտակ տունը դեռ հստակ դիրքորոշում չի հայտնել, թե կոնկրետ ինչ դեր է խաղալու Կիեւը բանակցություններում։
BBC (Լոնդոն, Մեծ Բրիտանիա)
Պուտինը Թրամփին տվել է ճիշտ այնքան, որպեսզի նա կարողանա հայտարարել Ուկրաինայում խաղաղության հարցում առաջընթացի վերաբերյալ
Հեռախոսազրույցից առաջ Դոնալդ Թրամփը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Վլադիմիր Պուտինի հետ զրույցի շուրջ։ Բայց արդյունքները կարծես թե նման բղավոցների համար առանձնահատուկ պատճառ չեն տալիս: Ռուսաստանի նախագահը ԱՄՆ առաջնորդին այնքան է տվել, որ նա կարողանա խոսել Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու առաջընթացի մասին՝ չստեղծելով այն զգացումը, որ Կրեմլը պարզապես օգտագործում է նրան... Երեք տարի արեւմտյան աշխարհում տիրակալ լինելուց եւ դրանից շատ առաջ սառը հարաբերությունների ժամանակաշրջանից հետո Ռուսաստանը կրկին ուղղակիորեն գործ ունի ԱՄՆ վարչակազմի հետ, որը պատրաստ է հաղորդակցվել: Եվ Պուտինի համար «քոթակի» նշան չկա, որին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ստիպված էր դիմանալ երկու շաբաթ առաջ Օվալաձեւ աշխատասենյակում:
The Guardian (Լոնդոն, Մեծ Բրիտանիա)
Պուտինի պահանջներն այնքան լկտի են, որ դժվար է հավատալ, որ նա դա լուրջ է ասել
ԱՄՆ նախագահը Պուտինից ստացել է հարցեր, կիսաառաջարկներ եւ սահմանափակ զիջումներ, ինչպես նաեւ Ուկրաինան թուլացնելու աներեւակայելի պահանջ, որը ծաղրելու է ցանկացած խաղաղության համաձայնագիր: Ռազմական օգնության դադարեցում ոչ միայն ԱՄՆ-ից, այլեւ Ուկրաինային աջակցող բոլոր երկրներից, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից եւ բոլորից։ Բայց դա նույնիսկ մոտ չէ Ուկրաինայի համար ընդունելի դիրքորոշմանը։ Այդ պահանջներն այնքան լկտի են, որ դժվար է հավատալ, որ Պուտինը լրջորեն առաջադրում է դրանք։
Le Temps (Ժնեւ, Շվեյցարիա)
Ալո, Մոսկվա՞։ Դոնալդ Թրամփի ռազմավարությունը Կրեմլի մանեւրների դեմ
Մարտի 18-ի երեկոյան երկար սպասելուց հետո միայն մի բան էր պարզ. Դոնալդ Թրամփը եւ Վլադիմիր Պուտինը երեքշաբթի ունեցան ամենաերկար (եւ բավական ինտենսիվ) հեռախոսազրույցը երկու երկրների հարաբերությունների ողջ պատմության մեջ... Երկրորդ բանը, որը նույնպես կարելի է գրեթե վստահաբար ասել, այն է, որ Սպիտակ տան տերը չի կարողանա ողջ աշխարհին հայտարարել, որքան էլ ցանկանա, որ կարողացել է համոզել ռուս գործընկերոջը 30-օրյա զինադադար կնքել Ուկրաինայում։
Der Spiegel  (Համբուրգ, Գերմանիա)
Թրամփը հասել է իր սահմանագծին
Հիմա նույնիսկ Դոնալդ Թրամփի վերջին մոլեռանդ աջակիցը պետք է հասկանա, որ ԱՄՆ նախագահը 24 ժամում չի ավարտի Ուկրաինայի պատերազմը, ինչպես խոստացել էր։ ԱՄՆ պահանջած 30-օրյա զինադադարին համաձայնելու փոխարեն Պուտինը պարզապես լավություն արեց իր բարեկամ Թրամփին՝ ընդունելով մասնակի հրադադարը... Սա փոքր քայլ է դեպի առաջ, բայց ընդհանուր առմամբ այն նման է տիպիկ ռուսական հետաձգման մարտավարությանը: Ամեն դեպքում, բոլոր կուսակցություններն իրական աշխարհից նախկինի պես հեռու են թվում։

Спустя несколько часов после завершения телефонных переговоров президента США Дональда Трампа и президента РФ Владимира Путина ведущие американские и европейские СМИ анализируют первые итоги контакта двух лидеров и возможные перспективы разрешения военного конфликта на Украине.
The Wall Street Journal (Нью-Йорк, США)
Путин отверг приостановку огня, предложенную Трампом
Русский хочет гораздо больших уступок, которые нанесут огромный вред Украине. Главным результатом стало то, что господин Путин не согласился на условия Трампа по 30-дневному прекращению огня, тогда как украинский президент Владимир Зеленский согласился. Неужели теперь непонятно, кто является настоящей помехой для мира? Очевидно, что Кремль требует основных уступок даже для краткосрочного прекращения огня, которое гораздо меньше полномасштабного мирного соглашения. Хорошим знаком стало то, что господин Трамп не намерен уступать требованиям, которые предъявил господин Путин.
HuffPost  (Нью-Йорк, США)
В ходе телефонного разговора с Трампом Путин отказался от плана по 30-дневному прекращению огня
Тем не менее Кремль сообщил, что он согласился приостановить обстрелы украинской энергетической инфраструктуры в течение 30 дней. Впрочем, Трамп ранее выражал оптимизм, заявляя, что он убедит Путина следовать американскому плану. Пока неясно, как украинский президент Владимир Зеленский отреагирует на ограниченное прекращение огня, предложенное США, поскольку Белый дом пока не дал четкой позиции о том, какую конкретно роль будет играть в переговорах Киев.
BBC (Лондон, Великобритания)
Путин дал Трампу ровно столько, чтобы тот мог заявлять о прогрессе по миру на Украине
В преддверии телефонного звонка Дональд Трамп поднял большой шум по поводу разговора с Владимиром Путиным. Но результаты выглядят так, что особого повода для таких криков нет. Российский президент дал американскому лидеру ровно столько, сколько нужно, чтобы тот мог говорить о прогрессе в сторону мира на Украине, не создавая ощущения того, что Кремль его просто использовал… После трех лет на положении парии в западном мире и периода холодных отношений задолго до этого Россия вновь ведет дела напрямую с администрацией США, которая готова общаться. И никаких признаков взбучки для Путина, подобной той, которую пришлось вынести украинскому лидеру Владимиру Зеленскому в Овальном кабинете две недели назад.
The Guardian (Лондон, Великобритания)
Требования Путина настолько наглые, что трудно поверить, что он сказал это серьезно
Президент США получил от Путина вопросы, полупредложения и ограниченные уступки, а также немыслимое требование ослабить Украину, что стало бы насмешкой для любого соглашения о мире. Остановку военной помощи не только от США, но от всех стран, которые оказывают Украине поддержку, включая Великобританию, Францию и всех. Но это даже близко не походит на ту позицию, которая приемлема для Украины. Эти требования являются настолько наглыми, что трудно поверить, что Путин серьезно их выдвигает.
Le Temps (Женева, Швейцария)
Алло, Москва? Стратегия Дональда Трампа против маневров Кремля
После долгого ожидания вечером 18 марта было ясно только одно: Дональд Трамп и Владимир Путин провели во вторник самый продолжительный (и довольно насыщенный) телефонный разговор за всю историю отношений между двумя странами... Второе, о чем можно говорить тоже почти наверняка,— это то, что хозяин Белого дома не сможет заявить на весь мир, как бы ему этого ни хотелось вчера, что он смог убедить российского коллегу заключить тридцатидневное перемирие на Украине.
Der Spiegel  (Гамбург, Германия)
Трамп достиг своих пределов
Теперь даже последний фанатичный сторонник Дональда Трампа должен понимать, что президент США не закончит войну на Украине за 24 часа, как он обещал. Вместо того чтобы согласиться на 30-дневное прекращение огня, которого требуют США, Путин просто оказал своему приятелю Трампу услугу, приняв частичное прекращение огня… Это маленький шаг вперед, но в целом это похоже на типичную российскую тактику проволочек. В любом случае все стороны кажутся такими же далекими от подлинного мира, как и прежде.