Համոզված եմ, որ եթե ընտրությունները չկեղծվեն, Գյումրիի քաղաքապետ կդառնա ընդդիմադիր թեկնածուն: Դրա մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունից Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու Ռուբեն Մխիթարյանը։
Միաժամանակ նա չի բացառել, որ ընտրությունները կկեղծվեն։ «Ես իրավունք ունե՞մ այդպես մտածելու, եթե երկրի ղեկավարը 7 տարվա ընթացքում բազմիցս ստել է»,- հռետորական հարց է տվել Մխիթարյանը։
Նա հայտնել է, որ իշխանությունները անսահմանափակ գումարներ են ներդրել նախընտրական քարոզարշավում, և որ աներևակայելի մասշտաբներով օգտագործվում են նաև վարչական ռեսուրսները։
«Իշխող կուսակցությունը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիրը», կիրառում է վարչական ռեսուրսներ և անհայտ ծագման գումարներ է ծախսում քարոզարշավի վրա։
Կուսակցության նախընտրական ցուցակում ընդգրկված են եղել պոլիկլինիկաների և մանկապարտեզների տնօրեններ։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ վարչական ռեսուրսի օգտագործում։ Չեմ կարծում, որ այդ մարդիկ իրենց կամքով են ներառվել ցուցակում։ Իշխանությունները շաբաթը 2-3 անգամ նախարարներ են ուղարկում քաղաք։ Սա վարչական ռեսուրսի օգտագործո՞ւմ է, թե՞ ոչ։ Մինչ Սարիկ Մինասյանի՝ Գյումրիի քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակվելը, այդ մարդիկ Գյումրու տեղն էլ չգիտեին։
Ավելի վաղ իշխանությունները ստեղծել էին Գյումրու զարգացման կոմիտե։ Ի՞նչ են արել նրանք այս ընթացքում։ Իսկ հիմա, իրար հերթ չտալով, սլանում են քաղաք։
Նախարարը գալիս է Գյումրի՝ մանկապարտեզի բացմանը մասնակցելու համար, մինչդեռ իշխանությունները խոստացել են այստեղ չոր նավահանգիստ կառուցել և 20 հազարից մինչև 40 հազար նոր աշխատատեղ ստեղծել»,- ընդգծել է Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածուն։
Մխիթարյանը նշել է, որ իշխանությունները Գյումրիին խոստանում են նույն բանը, ինչ բազմապատիկ խոստացել են Վանաձորին, Երևանին և դեռ ավելին Հայաստանին ու Արցախին։
Նա համոզմուն է հայտնել, որ մասնակցությունն այս անգամ կլինի ակտիվ և ավելի բարձր, քան նախորդ ընտրություններում։
Քաղաքական գործիչը հավելել է, որ իրական պատկեր ձևավորելու, ինչպես նաև ապագա համայնքի ղեկավարի համար լեգիտիմության բարձր մակարդակ ապահովելու համար առավելագույն թվով ընտրողների մասնակցություն է անհրաժեշտ։
«Ամենացածր մասնակցությունը գրանցվել է տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին 2021 թվականին, երբ մասնակցել է 26 հազար մարդ, բայց հիմա հույս ունենք, որ կմասնակցի մինչև 35 հազար ընտրող»,- նշել է նա։
Մխիթարյանը պարզաբանել է, որ եթե ընդդիմադիր թեկնածու առաջադրելու համար անհրաժեշտ լինեն իր ընտրողների ձայները, ինքը դրանք կտա այն ուժերին, որոնք դրա կարիքը կունենան։
Միաժամանակ նա հույս է հայտնել, որ եթե այդ ձայներն անհրաժեշտ լինեն «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությանը, ապա մյուս ուժերը նույնպես կտան իրենց ընտրողների ձայները։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի երկրորդ քաղաքում ընտրությունները տեղի են ունենալու մարտի 30-ին, քարոզարշավը մեկնարկել է մարտի 15-ին։ Դրանց մասնակցում է ինը քաղաքական ուժ։

Уверен, что если выборы не будут сфальсифицированы, то мэром Гюмри станет оппозиционный кандидат. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил кандидат в мэры Гюмри от партии «Моя мощная община» Рубен Мхитарян.
При этом он не исключил, что выборы будет сфальсифицированы. «Я имею право так думать, если глава государства в течение 7 лет врал множество раз?», - задал риторический вопрос Мхитарян.
Он сообщил, что власти в предвыборную агитацию вложили неограниченные суммы денег, в невообразимых масштабах применяется также административный ресурс.
«Правящая партия «Гражданский договор» применяет административный ресурс и тратит деньги непонятного происхождения на агитацию.
В избирательный список партии вошли директора поликлиник и детсадов. Что это, если не применение административного ресурса? Не думаю, что эти люди вошли в список по собственному желанию. Власти 2-3 раза в неделю отправляют в город министров. Это применение административного ресурса или нет? До назначения Сарика Минасян врио мэра Гюмри эти люди не знали, где находится Гюмри.
Ранее власти создали комитет по развитию Гюмри. Что они сделали за это время? А теперь, не давая друг другу проходу, стремятся в город.
Министр приезжает в Гюмри для участия в открытии детского сада, тогда как власти обещали построить здесь сухой порт и создать от 20 тысяч до 40 тысяч новых рабочих мест», - подчеркнул кандидат в мэры Гюмри.
Мхитарян заметил, что власти обещают Гюмри то же, что они в многократном объеме обещали Ванадзору, Еревану и еще больше Армении и Арцаху.
Он выразил уверенность, что явка на этот раз будет активной и выше, чем при прежних выборах.
Политический деятель добавил, что для формирования реальной картины, а также для обеспечения высокого уровня легитимности будущему главе общины необходимо участие максимального числа избирателей.
«Самая низкая явка была зафиксирована на выборах в органы местного самоуправления в 2021 году, когда приняли участие 26 тыс. человек, но сейчас надеемся на участие до 35 тыс. избирателей», - отметил он.
Мхитарян пояснил, что если для выдвижения оппозиционного кандидата нужны будут голоса его избирателей, то он их отдаст силам, которые в них будут нуждаться.
При этом он выразил надежду, что если эти голоса нужны будут партии «Моя мощная община», то другие силы также ей отдадут голоса своих избирателей.
Напомним, что выборы во втором городе Армении состоятся 30 марта с участием 9 политических сил. Агитация началась 15 марта.