Այս փուլում Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև ընթանում են հույժ գաղտնի բանակցություններ։ Դրա մասին NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդման ժամանակ հայտնել է քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
Ըստ նրա՝ դա Թրամփի մարտավարությունն է, որը սկզբում «հրահրում է» այս կամ այն ​​կողմին, իսկ հետո բանակցությունների իրական հարթակ է ձևավորում։
«Սակայն Իրանը կոտրելն այնքան էլ հեշտ չէ, և նա նույնպես հասկանում է իրավիճակի լրջությունը»,- ընդգծել է նա։ Վերլուծաբանը կարծում է, որ այս գաղտնի բանակցությունների արդյունքից է կախված լինելու տարածաշրջանի ճակատագիրը։ «Իսրայելի համար, որքան էլ տարօրինակ է, ձեռնտու է Իրանի հետ ստվերային համագործակցություն հաստատել Եգիպտոսի և Թուրքիայի դեմ, որը Սիրիայում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո շատ մոտեցել է հրեական պետությանը։ Այսինքն՝ հասարակական հարթությունում Թեհրանն ու Թել Ավիվը կշարունակեն միմյանց վրա ցեխ շպրտել, մինչդեռ իրականում կարող են համագործակցել Թուրքիայի դեմ»,- նշել է նա։
Միաժամանակ Կիվիրյանը չի բացառել Թեհրանի դեմ ռազմական գործողությունը, սակայն այն վերջին տարբերակ է անվանել։ «Իրանի ամենամեծ խնդիրը տնտեսական խնդիրներն են, որոնք կարող են խթանել էթնիկական և կրոնական լարվածությունը: Այդ պատճառով Թեհրանը ստիպված է բանակցություններ վարել»,- հավելել է նա:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, Թրամփը փորձում է Մոսկվային ներքաշել իր ճամբարը Չինաստանի հետ առճակատման համատեքստում՝ միաժամանակ լուծելով Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի խնդիրները, կարծում է վերլուծաբանը։ «Սակայն Մոսկվան հասկանում է, որ Թրամփի թոշակի անցնելուց հետո Միացյալ Նահանգների նման քաղաքականության արդյունքում Ռուսաստանը կարող է միայնակ մնալ»,- եզրափակել է Կիվիրյանը։

На данном этапе между США и Ираном ведутся интенсивные сверхсекретные переговоры. Об этом в гостях у Новости Армении – NEWS.am на передаче «Фактор силы» заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
По его словам, это тактика Трампа, который сначала берет ту или иную сторону «на слабо», а потом уже формирует реальную платформу переговоров.
«Однако Иран не так легко сломить, который при этом понимает и серьезность ситуации», - подчеркнул он. Аналитик считает, что от итогов этих секретных переговоров будет зависеть судьба региона.
«Как ни странно, Израилю выгодно налаживание теневого сотрудничества с Ираном против Египта и Турции, которая после событий в Сирии вплотную приблизилась к еврейскому государству. То есть в публичной плоскости Тегеран и Тель-Авив будут продолжать поливать друг друга грязью, но на деле могут сотрудничать против Турции», - сказал он.
При всем при этом военные действия против Тегерана Кивирян не исключил, однако это он назвал последним вариантом. «Самая большая проблема Ирана – экономические вопросы, которые могут подстегнуть напряжение этноконфессионального характера. По этой причине Тегеран и вынужден идти на переговоры», - добавил он.
Что касается России, то Трамп пытается перетянуть Москву к своему лагерю в рамках противостояния с Китаем, между дел решая также вопросы Ирана и Северной Кореи, полагает аналитик. «Однако в Москве понимают, что после ухода Трампа на пенсию Россия может остаться в одиночестве в результате такой политики США», - заключил он.