Չի կարելի ասել, թե Հայաստանը գոհ է Եվրամիության հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ բանակցությունների առաջընթացից։ Այս մասին Ազգային ժողովում եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում կառավարության 2024թ. ծրագրի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասել է արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը։
«Վիզային ռեժիմի վերացման շուրջ բանակցությունները Եվրամիության հետ օրակարգային միակ հարցն են, որի շուրջ Հայաստանին չի գոհացնում համագործակցության մակարդակը»,- ասել է փոխնախարարը։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն, նրա խոսքով, բազմաթիվ բողոքներ է ստանում քաղաքացիներից։ Դրանք հիմնականում վերաբերում են վիզաների տրամադրման ուշացումներին։ «Իսկ դրանց հոսքը չի նվազում։ Ներկայում բանակցություններ են վարվում ԵՄ առանձին երկրների հետ նոր հյուպատոսարաններ բացելու շուրջ»,- ավելացրել է Հովհաննիսյանը։
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ ԵՄ համապատասխան կառույցների հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունները սկսվել են 2024թ. դեկտեմբերին։ Հաջորդ փուլը տեղի կունենա Երեւանում ապրիլի 7-11-ը։
Հարցին, թե որքան ժամանակ կարելի է ակնկալել, որ ստորագրվի համապատասխան համաձայնագիրը, ԱԳՆ ներկայացուցիչը, մասնավորապես. ասել է. «Մեր եվրոպացի գործընկերները միշտ խուսափում են կոնկրետ ժամկետներ կամ վերջնաժամկետներ նշելուց։ Բայց եթե հաշվի առնենք համաձայնագիրը ստորագրած մյուս երկրների փորձը, ապա բանակցությունները տեւել են 3-ից 5-6 տարի։ Մենք այնքան լավ էինք պատրաստվել բանակցություններին, որ եվրոպացի մեր գործընկերները նույնիսկ ստիպված եղան խոստովանել, որ հաճելիորեն զարմացած են։ Ուստի կարծում եմ, որ մեր գործընթացն ավելի արագ կընթանա, քան մյուս երկրներինը»։

Нельзя сказать, что Армения удовлетворена ходом переговоров о либерализации визового режима с Евросоюзом. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по европейской интеграции во время обсуждения отчета о реализации программы Правительства в 2024 году заявил 24 марта заместитель министра иностранных дел республики Пауйр Ованнисян.
«Переговоры об отмене визового режима – единственный вопрос в повестке с Евросоюзом, по которому Армения не удовлетворена уровнем сотрудничества», - сказал замминистра.
МИД Армении, по его словам, получает множество жалоб от граждан. В основном они касаются задержек при выдаче виз. «И их поток не снижается. Сейчас с отдельными странами ЕС ведутся переговоры об открытии новых консульств», - добавил Ованнисян.
Он также напомнил, что переговоры с соответствующими структурами ЕС по поводу либерализации визового режима начались еще в декабре 2024 года. Следующий их этап пройдет уже в Ереване с 7 по 11 апреля.
На вопрос, в какие сроки можно в принципе ожидать подписания соответствующего соглашения, представитель МИД, в частности, ответил: «Наши европейские партнеры всегда избегают называть какие-либо конкретные сроки и дедлайны. Но если учесть опыт других стран, подписавших соглашение, то переговоры длились от 3 до 5-6 лет. Мы подготовились к переговорам настолько хорошо, что европейские партнеры даже были вынуждены признаться в том, что приятно удивлены. Поэтому я думаю, что наш процесс пойдет быстрее, чем у других стран».