Թուրքական ոստիկանությունը երկուշաբթի՝ մարտի 24-ի առավոտյան, ձերբակալել է 10 լրագրողի, գրում է Politico-ն։
Ինչպես հաղորդում է ամերիկյան պարբերականը, ձերբակալված 10 լրագրողների թվում է նաև ֆրանսիական Agence France-Presse գործակալության լուսանկարիչը։
Նոր ձերբակալությունները տեղի են ունեցել Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալության ֆոնին, որը զանգվածային ցույցեր է առաջացրել երկրի քաղաքներում:
Ըստ Թուրքիայում լրագրողներին իրավական աջակցություն ցուցաբերող լրատվամիջոցների և իրավունքի ուսումնասիրության ասոցիացիայի՝ լրագրողները ձերբակալվել են Ստամբուլում և այլ քաղաքներում Իմամօղլուի բանտարկության դեմ բողոքի ցույցերը լուսաբանելու համար:
«Մենք նախընտրում ենք այս պահին այլ մեկնաբանություններ չանել», - Politico-ի հետ զրույցում հայտարարել են Ֆրանսպրես գործակալությունից:

Turkish police detained 10 journalists on Monday, March 24, in the morning, writes Politico news agency.
The publication said that among the detained 10 journalists is a photographer of the French agency Agence France-Presse.
The new detentions came amid the arrest of Istanbul Mayor Ekrem Imamoglu, which triggered mass demonstrations in various cities across the country.
According to the Media and Law Studies Association, which provides legal support to journalists in Turkey, the journalists were arrested because of their coverage of protests in Istanbul and other cities against Imamoglu's imprisonment.