Առնվազն չորս ընդդիմադիր ուժերի քարոզարշավը նյարդայնացնում է իշխանություններին, ինչը ստիպել է խոչընդոտել նրանց գործունեությունը, վախեցնել այդ քաղաքական ուժերի զինակիցներին և առավելություն ստանալ իշխող «ՔՊ» կուսակցության թեկնածուի համար։
Դրա մասին մարտի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ դա արդյունք չի տա, այլ միայն հակառակ արդյունքի կհանգեցնի։
«Իշխանությունները տեսնում են, որ արժանապատիվ մրցակցության պայմաններում իրենց շանսերն անհուսալի են, դրա համար էլ դիմել են նման անընդունելի միջոցների»,-ընդգծել է փաստաբանը։
Ըստ նրա՝ «Մայր Հայաստան» դաշինքի Գյումրու գրասենյակից ձերբակալվածներից մեկն ունի մեղադրյալի կարգավիճակ, սակայն օգտվում է հանրային պաշտպանի ծառայություններից։ Խուդոյանը հայտնել է, որ մնացածներն ունեն վկայի կարգավիճակ և շուտով ազատ կարձակվեն։

Агитация как минимум четырех оппозиционных сил нервирует власти, что вызвало необходимость воспрепятствовать их деятельности, запугать соратников этих политических сил и получить преимущество для кандидата от правящей партии «Гражданский договор». Об этом в беседе с журналистами 27 марта заявил адвокат Ованес Худоян.
Он выразил уверенность, что это не даст результат, а создаст лишь обратный эффект.
«Власти видят, что их шансы в условиях достойной конкуренции стали безнадежными, поэтому перешли к таким неприемлемым мерам», - подчеркнул адвокат.
По его словам, один из подвергнутых приводу с гюмрийского офиса блока «Мать Армения» имеет статус обвиняемого, но воспользуется услугами общественного адвоката. Худоян сообщил, что остальные имеют статус свидетелей и их скоро выпустят на свободу.