Ապրիլի 1-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Մեհդի Սանաիին, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Հանդիպմանը քննարկվել են տրանսպորտային ոլորտում Ադրբեջանի և Իրանի համագործակցության հարցերը, մասնավորապես՝ Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի զարգացումը, առևտրատնտեսական, էներգետիկ և այլ ոլորտներ, անդրադարձ է եղել միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությանը, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Զրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել Արաքս գետի վրա Աղբենդի ուղղությամբ կամրջի կառուցման գործընթացի շուրջ։
«Մեհդի Սանաին ընդգծել է, որ Իրանը մեծ նշանակություն է տալիս հարևան պետությունների, հատկապես Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, որի հետ ունի պատմական, կրոնական և մշակութային կապեր, և գոհունակություն է հայտնել բոլոր ոլորտներում երկու երկրների հարաբերությունների ներկայիս զարգացումից։
Երկրի ղեկավարն, իր հերթին, նշել է, որ Ադրբեջանն ու Իրանը կիսում են ընդհանուր արժեքներ և դրական է գնահատել վերջին շրջանում երկկողմ այցերի դինամիկան։ Իլհամ Ալիևը հույս է հայտնել, որ Մեհդի Սանաիի այցն Ադրբեջան լավ հնարավորություն կստեղծի քննարկելու երկկողմ օրակարգի հարցերը»,- գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։

Azerbaijani President Ilham Aliyev on Tuesday received Mehdi Sanaei, the political advisor to the Iranian president, Azerbaijani media report.
The meeting included discussions on cooperation in transport, particularly the development of the North-South Transport Corridor, as well as collaboration in the economic, trade, and energy sectors. The activity of the intergovernmental commission was also reviewed, Azerbaijani media added.
Additionally, the parties exchanged views on the construction progress of the bridge over the Arax River in the Aghbend direction.
"Mehdi Sanaei emphasized that Iran attaches great importance to the development of relations with neighboring countries, especially Azerbaijan, with which it has historical, religious and cultural ties, and expressed satisfaction with the current development of relations between the two countries in all domains.
The head of [Azerbaijani] state, in turn, noted that Azerbaijan and Iran share common values, and positively assessed the dynamics of recent bilateral visits. Ilham Aliyev expressed hope that Mehdi Sanaei's visit to Azerbaijan will create a good opportunity to discuss matters on the bilateral agenda, Azerbaijani media note.