Ես կարծում եմ՝ չարժե մտնել բառախաղի մեջ՝ նոր նախապայմաններ, հին նախապայմաններ, դրանք կան եւ դրանք նախապայմաններ են: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 2-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՔՊ-ական պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը՝ անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանը, թե սահմանադրության փոխելու եւ Մինսկի խումբը լուծարելու պահանջները նոր չէ, դրանք եղել են 2,5 տարի:
«Մեր դիրքորոշումները այդ հարցերով շատ հստակ է. խաղաղության պայմանագիրը ամբողջությամբ լուծում է սահմանադրության խնդիրը, եթե այդպիսի խնդիր նույնիսկ լիներ, իսկ մենք հավատում ենք, որ այդպիսի խնդիր չկա: Իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասով մենք ասել ենք, որ այո, պատրաստ ենք դիմել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու՝ ստորագրմանը զուգահեռ կամ ստորագրումից հետո: Պետք է այսպես ասած ինստիտուցիոնալ խաղաղություն առնվազն հաստատվի, ինչ-որ փաստաթուղթ լինի խաղաղության վերաբերյալ, որը հնարավորություն կտա կոնֆլիկտի լուծման վերաբերող մեխանիզմներից հրաժարվել։
Իսկ ինչպե՞ս կհանգուցալուծվի, ժամանակը ցույց կտա, բանակցությունները ցույց կտա, այնուամենայնիվ մենք փորձում ենք բոլորի ուշադրությունը գրավել, որ հիմա է այդ պահը»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ հիմա հայտարարվում է, որ նոր Սահմանադրությունը պետք է լինի խաղաղության գործընթացին չվնասող, իսկ առաջ նման բան չէր հայտարարվում, Խանդանյանն ասաց. «Ես հակասություն չեմ տեսնում այն մտքի, որ նոր սահմանադրության տեքսը չպետք է լինի խաղաղությանը հակասող և որ սահմանադրական փոփոխությունների հարցը Հայաստանի ներքին գործն է: Այդտեղ որևէ հակասություն չկա: Բնականաբար, Սահմանադրությունը պետք է լինի իրական Հայաստանի մասին։ Ինչ վերաբերում է նրան, թե որ փուլում ինչ նպատակներով ենք Սահմանադրությունը ցանկացել փոխել, հիմնական նպատակը միշտ եղել է այն, որ Սահմանադրության ընդունման պրոցեսները Հայաստանում միշտ լեգիտիմության հարցեր են առաջացրել»:

Думаю, не стоит вдаваться в словесную игру – новые предпосылки, старые предпосылки, они существуют, и они являются предпосылками. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 2 апреля депутат от правящей партии «Гражданский договор», глава постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним отношениям Саркис Ханданян, касаясь заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что требования изменить Конституцию и распустить Минскую группу не новые, им уже 2,5 года.
«Наши позиции по этим вопросам предельно четкие. Мирное соглашение полностью решает конституционную проблему, если она даже существует. А что касается Минской группы ОБСЕ, то мы заявили, что готовы выступить с обращением о ее роспуске либо одновременно с подписанием, либо после него. По крайней мере, должен быть установлен так называемый институциональный мир, должен быть какой-то документ о мире, который позволит нам отказаться от механизмов, касающихся решения конфликта», - сказал  Ханданян.
На замечание, сейчас объявляется, что новая Конституция не должна нанести вред мирному процессу, тогда как ранее об этом не заявлялось, депутат ответил: «Не вижу противоречия в мысли о том, что текст новой Конституции не должен противоречить миру, что вопрос конституционных поправок является внутренним делом Армении. Здесь нет никакого противоречия. Естественно, Конституция должна быть о «реальной Армении»».