Հայ-ադրբեջանական բանակցությունների ներկայիս փուլում Բաքուն Երևանից պահանջում է ընդունել նոր Սահմանադրություն, որում Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ որևէ պահանջ չի լինի: Իրեն հարգող ՀՀ ցանկացած կառավարության համապատասխան արձագանքը պետք է պարզ և վճռական կլինի.«Դա ձեր գործը չէ». այս մասին «Երկու Սահմանադրությունների հեքիաթը» վերտառությամբ հոդվածում գրել է ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը:
Ստորև ներկայացնում ենք Օսկանյանի հոդվածը.
«Եվ քանի որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես երևում է, պատրաստ է կատարել Բաքվի պահանջը, ապա փոխադարձության ոգով Հայաստանը նույնպես պետք է պնդի Ադրբեջանում սահմանադրական փոփոխությունները։ Ահա թե ինչու. Ադրբեջանի պահանջի տակ թաքնված է ակնհայտ հակասություն իր իսկ Սահմանադրության շրջանակում, որը պահանջում է մանրակրկիտ քննություն ոչ միայն իր իրավական անհամապատասխանության, այլև ապակայունացնող նախադեպի համար, որը կարող է ստեղծվել:
Եթե Ադրբեջանն իսկապես հանձնառու է ներկայիս իրողությունների և փոխադարձ ճանաչման վրա հիմնված ապագայի կառուցմանը, ապա պետք է նաև առերեսվի իր իսկ հիմնարար իրավական տեքստերում ամրագրված խնդրահարույց ժառանգությանը:
Պետության անկախության մասին Ադրբեջանի 1991 թվականի սահմանադրական ակտը դուրս է սոսկ ինքնիշխանության հռչակումից: Այն ժամանակակից Ադրբեջանի Հանրապետությունը բացահայտորեն ներկայացնում է որպես 1918–1920 թվականների Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավահաջորդ՝ մերժելով խորհրդային քաղաքական և իրավական կարգի ամբողջությունը։ Այն պնդում է, որ Խորհրդային Միության կողմից Բաքվում իշխանության պարտադրումն անօրինական բռնակցում էր և մերժում է բոլոր պայմանագրերն ու ներքին խորհրդային օրենքները, որոնք հաջորդել են դրան: Այսպես վարվելով՝ Ադրբեջանը խորհրդանշականորեն և իրավաբանորեն անջատվում է խորհրդային ժամանակաշրջանից, ներառյալ հենց խորհրդային իրավական ակտերից, որոնք Լեռնային Ղարաբաղը փոխանցել են Ադրբեջանական ԽՍՀ-ին 1921 թվականին...
Ադրբեջանի կառավարությունը բազմիցս վերահաստատել է այս հաջորդականությունը, հատկապես առաջին հանրապետության 90-ամյակի կապակցությամբ 2008–2009 թթ. ազգային տոնակատարությունների ժամանակ։ Ուղերձը պարզ էր. Ադրբեջանը սոսկ հետխորհրդային պետություն չէ, այլ Խորհրդային Միությունից առաջ գոյություն ունեցած պետության վերածնված մարմնավորումը:
Այնուամենայնիվ, այս պատմական կեցվածքը զուգակցվում է մի անհարմար ճշմարտության հետ. 1918–1920 թվականներին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանները հստակ չէին որոշվել։ Առաջին հանրապետությունները զինված հակամարտություններում էին մի քանի շրջանների, հատկապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ: Այս ժամանակահատվածում այս տարածքների նկատմամբ վերահսկողությունը կայուն չէր և հաճախ որոշվում էր ռազմական ուժի, դիվանագիտության կամ արտաքին միջամտության միջոցով: 1918-1920 թվականների հանրապետության ժառանգության վկայակոչմամբ այսօր Լեռնային Ղարաբաղին հավակնելը, հետևաբար, նշանակում է վերադառնալ վիճելի և ոչ միանշանակ տարածքային պայմանավորվածությունների դարաշրջանին:
Բայց Ադրբեջանը չի կարող մերժել խորհրդային իրավական կարգը՝ հիմնվելով խորհրդային ժամանակների որոշումների վրա՝ արդարացնելու իր տարածքային պահանջները: Խորհրդային Կովկասյան բյուրոյի 1921 թվականի որոշումը, որով Լեռնային Ղարաբաղը դրվեց Խորհրդային Ադրբեջանի իրավասության տակ, խորհրդային քաղաքական ակտ էր։ Ադրբեջանն անվավեր ճանաչելով խորհրդային բոլոր իրավական և վարչական որոշումները, անվավեր է համարում նաև այս փոխանցումը։
Իրավական տրամաբանությունը, որը նա կիրառում է ԽՍՀՄ կազմավորման օրինականությունը ժխտելու համար, պետք է նաև կիրառելի լինի ներքին սահմանների վերաբերյալ ԽՍՀՄ-ի կայացրած որոշումների նկատմամբ, եթե, իհարկե, Ադրբեջանը որոշի հանուն իր շահի խորհրդային օրենքներն ընտրողաբար «վերակենդանացնել»՝ խաթարելով իր սահմանադրական կարգի բուն համահունչությունը:
Այս անհամապատասխանությունն ավելի ցայտուն է դառնում Բաքվի՝ Հայաստանի սահմանադրական դրույթները վերանայելու և տարածքային ամբողջականության սկզբունքին համապատասխանեցնելու պահանջների համատեքստում: Եթե Հայաստանից ակնկալվում է վերացնել որևէ երկիմաստություն՝ կապված Ադրբեջանի սահմանների ճանաչման հետ, ապա Ադրբեջանը պետք է հավասարապես պատրաստակամություն դրսևորի՝ ապահովելու, որ իր Սահմանադրությունն այլևս հիմնված չլինի այդ նույն սահմաններին նախորդող և հակասող իրավական ինքնության վրա։ Սահմանադրական կարգը, որը միաժամանակ հիմնվում է անորոշ սահմաններով հանրապետության ժառանգության վրա և ժխտում ժամանակակից սահմանները հաստատող իրավական կառուցվածքը, չի կարող է պահանջել հստակություն և վերջնականություն իր հարևաններից:
Եթե Ադրբեջանն իսկապես ցանկանում է շրջել մեկդարյա հակամարտությունների էջը և կառուցել կայուն խաղաղություն Հարավային Կովկասում, ապա պետք է նախ ինքն իրեն նայի և ապահովի, որ իր սահմանադրական խոսույթը չի հավերժացնում իրրեդենտիստկան երկիմաստությունը: Սա կպահանջի վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնակառավարումը, վերադարձնել օկուպացված հայկական տարածքները և պաշտոնապես հրաժարվել Հայաստանի դեմ տարածքային պահանջներից։ Ադրբեջանը չի կարող Հայաստանից պահանջել թաղել անցյալը՝ մինևնույն ժամանակ ինքը կառչած մնալով պատմության այն տարբերակից, որը խաթարում է ժամանակակից միջազգային իրավունքի շրջանակը։ Ի վերջո, խաղաղությունը կառուցված է ոչ միայն սահմանադրությունների և պայմանագրերի, այլ նաև մտավոր և իրավական ազնվության վրա, մի բան, որը պետք է սկսել հենց քո երկրից»:

На нынешнем этапе армяно-азербайджанских переговоров Баку требует от Еревана принятия новой Конституции, в которой не будет никаких требований в отношении Нагорного Карабаха. Соответствующий ответ любого уважающего себя правительства РА должен быть четким и решительным: «Это не ваше дело». Об этом написал в статье под названием «Сказка о двух конституциях» бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
В статье, в частности, говорится:
«И поскольку премьер-министр Никол Пашинян, по всей видимости, готов выполнить требование Баку, то в духе взаимности Армения также должна говорить о конституционных изменениях в Азербайджане. И вот почему? Под требованием Азербайджана скрыто очевидное противоречие в рамках своей же Конституции, что требует тщательного изучения не только на предмет ее правового несоответствия, но и на предмет дестабилизирующего прецедента, который может быть создан.
Если Азербайджан, действительно, намерен строить будущее, основанное на нынешних реалиях и взаимном признании, то он также должен столкнуться со спорным наследием, закрепленным в его собственных основополагающих правовых текстах.
Конституционный акт Азербайджана о государственной независимости 1991 года выходит за рамки простого провозглашения суверенитета. В нем современная Азербайджанская Республика представлена как правопреемница Азербайджанской Демократической Республики 1918-1920 годов, отвергающая весь советский политический и правовой порядок. В нем утверждается, что установление Советским Союзом власти в Баку было незаконной аннексией, и отвергаются все договоры и внутренние советские законы, принятые после этого.
Поступая таким образом, Азербайджан символически и юридически отделяет себя от советского периода, в том числе и от тех самых советских правовых актов, согласно которым Нагорный Карабах в 1921 году был передан Азербайджанской ССР...
Эта историческая позиция сопряжена еще с одной неудобной правдой: в 1918-1920 годах границы Армении и Азербайджана не были четко определены. Первые республики находились в состоянии вооруженных конфликтов вокруг нескольких областей, особенно Нагорного Карабаха. В этот период времени контроль над этими территориями не был стабильным и часто определялся с помощью военной силы, дипломатии или внешнего вмешательства. Сегодняшние претензии на Нагорный Карабах с ссылкой на наследие республики 1918-1920 годов, следовательно, означают возвращение к эпохе спорных и неоднозначных территориальных договоренностей.
Однако Азербайджан не может опровергать советский правовой порядок, основываясь на решения советских времен, для обоснования своих территориальных требований.
Решение советского Кавказского бюро от 1921 года, согласно которому Нагорный Карабах перешел под юрисдикцию Советского Азербайджана, было советским политическим актом. Азербайджан, признавая все советские правовые и административные решения недействительными, считает и эту передачу недействительной.
Это несоответствие становится еще более очевидным в контексте требований Баку пересмотреть конституционные положения Армении и привести их в соответствие с принципом территориальной целостности.
Если Азербайджан, действительно, хочет перевернуть страницу конфликтов и построить прочный мир на Южном Кавказе, то он должен сначала взглянуть на себя и понять, что его конституционный дискурс не увековечивает ирредентистскую двусмысленность. Для этого потребуется восстановить самоуправление в Нагорном Карабахе, вернуть оккупированные армянские территории и официально отказаться от территориальных претензий к Армении. Азербайджан не может требовать от Армении похоронить прошлое, одновременно цепляясь за версию истории, которая подрывает основы современного международного права. В конце концов, мир строится не только на конституциях и договорах, но и на интеллектуальной и правовой честности, а все это нужно начать с собственной страны».