IDBank-ի ներկայացուցիչները ապրիլի 2-ին Voskevaz Winery-ում մասնակցում էին «ՓՄՁ ոլորտի ֆինանսավորման հնարավորություններն ու հեռանկարները» խորագրով համաժողով-միջոցառմանը։
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանն ամփոփեց 2024թ․ տվյալները․ «Բանկերի կողմից տրված վարկերի ընդհանուր գումարը 6,4 տրիլիոն է, որից 3,1 տրիլիոնը բիզնեսին տրված վարկերն են, իսկ դրա հենց ուղիղ կեսը՝ ՓՄՁ-ներին տրվածներն են։ Այս ցուցանիշը վատ չէ, սակայն որքան շատ լինի, այդքան ավելի ձեռնտու երկու կողմին»։
Հայաստանում տարեցտարի էլ ավելի վստահելի և ամուր են դառնում ՓՄՁ-բանկեր փոխհարաբերությունները, առանց որոնց անհնար է պատկերացնել նոր բիզնեսի ծնունդը:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի խոսքով էլ՝ բանկերի առաքելությունը ոչ միայն ֆինանսական միջոցներ տալու մեջ է, այլև բիզնեսների հետ համագործակցության ու նրանց առավել մրցակցային մակարդակի բերելու․ «Միմյանց հետ համագործակցելով հարստանում են և՛ բանկերը՝ հասկանալով բիզնեսի էությունը, և՛ բիզնեսները, որովհետև բանկերի կարողություններն անհամեմատ մեծ են», - ասաց Մարտին Գալստյանը։
Արագ, ճկուն, հուսալի․ փոքր և միջին բիզնեսի աջակցությունը IDBank-ի ֆինանսական քաղաքականության առանցքային կետերից է, բանկն ամեն անգամ նորարարություններով է հանդես գալիս, որպեսզի գաղափարը բիզնեսի վերածելը էլ ավելի հնարավոր դառնա:
IDBank-ի ՓՄՁ մանրածախ ցանցի զարգացման բաժնի ղեկավար Աղվան Աբրահամյանը նշեց, որ IDBank-ում փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունների համար նախատեսված մի շարք ֆինանսական լուծումներ ունեն, որոնք հնարավորություն են տալիս ապահովել բիզնեսի զարգացումն ու հաճախորդների ավելացումը՝ միաժամանակ պարզեցնելով բիզնեսի կյանքն ու նվազագույնի հասցնելով թղթաբանությունն ու սպասման ժամկետները։
«Մասնավորապես՝ փոքր ու միջին բիզնեսների համար լավագույն գործիքներ են QR-վճարումների ապահովումը, Rocket Line թվային ապառիկը՝ Rocket Line 0%-ի հնարավորությամբ, IDBank-ի բիզնես քարտերն ու աշխատավարձային նախագծերը՝ ընկերությունների համար ընդլայնված արտոնություններով, հաստատման ու տրամադրման պարզեցված գործընթացով բիզնես-վարկեր», - ասաց Աղվան Աբրահամյանը։

On April 2, representatives of IDBank participated in a conference-event titled “Financing Opportunities and Prospects for the SME Sector” held at Voskevaz Winery.
Daniel Azatyan, President of the Union of Banks of Armenia, summarized the 2024 data:
"The total amount of loans issued by banks is 6.4 trillion, of which 3.1 trillion are loans issued to businesses, and exactly half of that – to SMEs. This figure is not bad, but the more it is, the more beneficial it is for both parties.”
In Armenia, the relationship between SMEs and banks is becoming more reliable and stronger year by year, without which it is impossible to imagine the birth of new businesses.
According to the Chairman of the Central Bank of Armenia, Martin Galstyan, the mission of banks is not only to provide financial resources, but also to cooperate with businesses and help them become more competitive:
"By cooperating with each other, both banks benefit—by understanding the essence of business—and businesses benefit, because the capabilities of banks are incomparably greater," said Martin Galstyan.
Fast, flexible, reliable—supporting small and medium-sized businesses is one of the key pillars of IDBank's financial policy. The bank constantly brings innovations to make transforming ideas into businesses even more feasible.
Aghvan Abrahamyan, Head of SME Retail Network Development Department at IDBank, stated that the bank has a number of financial solutions tailored for small and medium enterprises, enabling business growth and customer expansion, while simplifying business processes and minimizing paperwork and waiting times.
"In particular, the best tools for small and medium businesses are QR payments, the Rocket Line digital installment with a 0% option, IDBank's business cards and payroll projects with expanded benefits for companies, and business loans with simplified approval and provision processes," said Aghvan Abrahamyan.