Ակնկալվում է, որ շաբաթ օրը Հռոմում կկայանա ԱՄՆ-Իրան միջուկային բանակցությունների երկրորդ փուլը, Axios-ին հայտնել են երկու աղբյուրներ:
Թրամփի վարչակազմը գոհ է մնացել Օմանում կայացած բանակցությունների առաջին փուլից։
Դրանք տեղի են ունեցել ըստ պլանի եւ հասել իրենց նպատակին՝ անցում անուղղակի ձեւաչափից, որն իրականացվում էր միջնորդների միջոցով, ուղիղի, երբ պաշտոնյաները շփվում էին անմիջականորեն։
ԱՄՆ-ը ցանկանում է, որ հանդիպման նույն ձեւաչափն անցկացվի Հռոմում, սակայն անցկացման վայրի փոփոխությունն առաջարկել է ամերիկյան կողմը։
Գլխավոր բանակցողները՝ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին շաբաթ օրը զրուցել են մոտ 45 րոպե, ավելի երկար, քան հրապարակավ հայտարարվել էր։

A second round of nuclear talks between the US and Iran is expected to take place in Rome on Saturday, two sources with knowledge of the issue tell Axios, the latter reports.
US President Donald Trump’s administration was satisfied with the first round of talks in Oman, which went according to plan and achieved their objective of shifting the format from indirect—handled through intermediaries—to direct, with officials conversing directly..
The Trump administration wants that to be the format in Rome, a venue switch suggested by the US side.
The two lead negotiators, US envoy Steve Witkoff and Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, spoke for around 45 minutes on Saturday—longer than was revealed publicly, a source with knowledge told Axios.