Ինչպես սպասվում է, ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն եւ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը, որին հանձնարարված է վերջ դնել Ուկրաինայում եւ Գազայում հակամարտություններին, կմեկնեն Փարիզ այս շաբաթվա վերջին, հաղորդել է Politico-ն՝ հղում կատարելով իրազեկ աղբյուրներին:
Նշվել է, որ Ուիթքոֆը կհանդիպի Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, իսկ Ռուբիոն կխոսի իր ֆրանսիացի գործընկերոջ՝ արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ։
Ռուբիոն այս շաբաթ կլինի Փարիզում, նախքան Աֆրիկա մեկնելը, ասել է ամերիկացի պաշտոնյան:
Ուղեւորության նախապատրաստական աշխատանքներին ծանոթ պաշտոնյան ասել է, որ երկու կողմերը կքննարկեն Ուկրաինան, Իրանը եւ առեւտրային հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով Թրամփի մաքսատուրքերի սպառնալիքները:
Ուղեւորությունը նշանավորում է ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների առաջին այցը Ֆրանսիա այն բանից հետո, երբ փետրվարին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մասնակցել էր արհեստական բանականության գագաթաժողովին:
Սպասվում է, որ օրակարգում կլինի սակագների մասին հարցը։ Անցած շաբաթ Մակրոնը հայտնել էր, որ Թրամփի որոշումը ամենակոշտ մաքսատուրքերի գործողությունը 90 օրով դադարեցնելու մասին ընդամենը «փխրուն» դադար է տալիս լարվածության ընթացքում։

Госсекретарь США Марко Рубио и Стив Уиткофф, специальный посланник президента Дональда Трампа, которому поручено положить конец конфликтам в Украине и секторе Газа, как ожидается, отправятся в Париж в конце этой недели, сообщает Politico со ссылкой на осведомленные источники.
Уточняется, что Уиткофф встретится с президентом Франции Эммануэлем Макроном, а Рубио побеседует со своим французским коллегой, министром иностранных дел Жан-Ноэлем Барро.
По словам американского чиновника, Рубио будет находиться в Париже на этой неделе, прежде чем отправиться в Африку.
Чиновник, знакомый с подготовкой к поездке, сообщил, что стороны обсудят Украину, Иран и торговые отношения в связи с угрозами Трампа о введении тарифов.
Эта поездка знаменует собой первое посещение Франции высокопоставленными американскими официальными лицами с тех пор, как вице-президент США Джей Ди Вэнс принял участие в саммите по искусственному интеллекту в феврале.
Ожидается, что на повестке дня будет стоять вопрос о тарифах. На прошлой неделе Макрон заявил, что решение Трампа приостановить на 90 дней действие своих самых жестких тарифов дает лишь «хрупкую» паузу в напряженности.