ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից բարձր գնահատվող դիվանագետ Մեթյու Բրայզան երկուշաբթի օրը հրաժեշտ է տվել Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ Սենատը հրաժարվեց ամբողջական ժամկետով նրան նշանակել դեսպան Կովկասի հարուստ նավթային երկրում: Այդ մասին գրում է The Washington Times-ը:
Բրայզան հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ, ովքեր գովեստի խոսքեր են ասել նրան 11-ամյա պաշտոնավարության համար: Azerbaijan Business Center-ը նշել է, որ Բրայզան «ավարտել է դեսպանի իր փառահեղ առաքելությունը»:
Վաշինգթոնից Ադրբեջանի մայրաքաղաք տանող դեսպանի ճանապարհն ամենից խորդուբորդ էր ԱՄՆ-ի պատմության վերջին շրջանում:
Բրայզայի դեմ հանդես եկան երկու առաջատար դեմոկրատ-սենատորները եւ քաղաքականապես ուժեղ հայ-ամերիկյան կազմակերպությունները: Նրանք մեղադրեցին Բրայզային Ադրբեջանի հանդեպ ֆավորիտիզմի մեջ:
Նրանք նաեւ պնդում էին, որ նա սերտ կապեր ունի թուրք եւ ադրբեջանցի պաշտոնյաների հետ, հարցականի տակ են դրել այն, թե կարող է նա արդյոք ներկայացնել ԱՄՆ-ի շահերը դեսպանի կարգավիճակով: Բրայզան միանշանակ հերքել է այդ մեղադրանքները:
Չնայած սենատորներ Բարբարա Բոքսերի եւ Ռոբերտ Մենենդեսի արտահայտություններին` ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման նշանակել էր Բրայզային անցյալ տարի` Կոնգրեսի աշխատանքների դադարեցման ժամանակահատվածում: Դեսպանը Բաքու եկավ փետրվարին, բայց միայն մեկ տարով:

Мэтью Брайза, карьерный дипломат, высоко ценимый Государственным департаментом США, 27 декабря попрощался с высшими должностными лицами в Азербайджане, после того как Сенат США отказался назначить его на полный срок в качестве посла США в богатой нефтью стране на Кавказе. Об этом пишет «The Washington Times».
Брайза встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел Эльмаром Мамедъяровым, которые похвалили его за 11-месячное пребывание в должности. «Azerbaijan Business Center» отметил, что Брайза «закончил свою блестящую миссию посла».
Дорога посла из Вашингтона в столицу Азербайджана Баку была одной из самых ухабистых в недавней дипломатической истории США.
Против Брайзы выступали два ведущих сенатора-демократа и политически сильные армяно-американские организации. Они обвинили его в фаворитизме по отношению к Азербайджану в горьком и кровавом споре с соседней Арменией за Нагорный Карабах, этнический армянский анклав в Азербайджане.
Они также утверждали, что он имеет тесные личные связи с турецкими и азербайджанскими чиновниками, и поставили под вопрос то, может ли он решительно представлять интересы США в качестве посла. Брайза неоднократно отклонял эти обвинения.
Несмотря на возражения сенаторов Барбары Боксер из Калифорнии и Роберта Менендеса из Нью-Джерси, президент США Барак Обама назначил Брайзу во время перерыва работы Конгресса в прошлом году. Посол прибыл в Баку в феврале, но только на год.