Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանդիպման շրջանակում կարճ զրույց եմ ունեցել իմ ադրբեջանցի գործընկեր Սահիբա Գաֆարովայի հետ։ Այս մասին ապրիլի 22-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ կա համաձայնեցված փաստաթուղթ, եւ երբ որեւէ փակուղու մասին խոսելն իմաստ չունի, ադրբեջանական կողմը նույնպես շահագրգռված է, որ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը հնարավորինս շուտ ավարտվի»,- ասել է Սիմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ կողմերն աշխատում են այս ուղղությամբ։ Ազգային ժողովի ղեկավարը նշել է, որ մի քանի ժամ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահները, ըստ էության, նստել են միմյանց կողքի։ Սակայն նրանք պայմանավորվել են չհրապարակել այդ զրույցի բովանդակությունը։

I had a short conversation with my Azerbaijani counterpart, Sahiba Gafarova, within the framework of the CIS Interparliamentary Assembly meeting in Saint Petersburg. Speaker Alen Simonyan of the National Assembly (NA) of Armenia told this to reporters at the NA on Tuesday.
“We have a situation when there is an agreed document. And when there is no point in talking about any deadlock, the Azerbaijani side is also interested in the process of signing a peace agreement being completed as soon as possible,” Simonyan said.
According to him, the two parties are working in this direction. The Armenian NA speaker noted that for several hours the speakers of the Armenian and Azerbaijani parliaments, in fact, sat next to each other. However, they agreed not to publicize the content of that conversation.