Հնդկաստանի Քաշմիր նահանգում զինված անձինք կրակ են բացել մի խումբ զբոսաշրջիկների ուղղությամբ, ինչի հետևանքով զոհվել է առնվազն 5 մարդ, հայտնում է Ֆրանսպրես գործակալությունը՝ վկայակոչելով բարձրաստիճան քաղաքական գործչի։
Առնվազն հինգ զբոսաշրջիկներ սպանվել են, ևս ութը վիրավորվել են, երբ երեքշաբթի ենթադրյալ զինյալները Քաշմիրում կրակ են բացել նրանց վրա, Reuters-ին հայտնել է ոստիկանության աղբյուրը։ Գործակալությունը դա որակել է նմանատիպ ամենամեծ հարձակումը գրեթե մեկ տարվա ընթացքում:
Հարձակումը կատարվել է երեքշաբթի հարավային Քաշմիրի Պահալգամ քաղաքում, ավելի վաղ հայտնել էր Indian Express-ը։
Պահալգամը հայտնի վայր է մահմեդական գեղատեսիլ տարածքում, որն ամեն ամառ գրավում է հազարավոր զբոսաշրջիկների, գրում է Reuters-ը։
Մասամբ և՛ Հնդկաստանի, և՛ Պակիստանի կողմից կառավարվող Հիմալայան շրջանը 1989-ին հակահնդկական ապստամբության սկսվելուց ի վեր ենթարկվել է զինյալների բռնություններին, հաղորդում է BBC-ն: Վերջին տարիներին զբոսաշրջիկների վրա հարձակումները հազվադեպ են դարձել, այդուհանդերձ ժամանակ առ ժամանակ տեղի են ունենում:
Վերջին խոշոր հարձակումը տեղի է ունեցել հունիսին, այդ ժամանակ զոհվել էր 9 և վիրավորվել՝ 33 մարդ, երբ հինդու ուխտավորներ տեղափոխող ավտոբուսը գրոհայինների հարձակման ենթարկվելուց հետո ընկել էր խոր կիրճը:

Armed men opened fire on a group of tourists in the Indian state of Kashmir, killing at least five people, AFP reported citing a senior politician.
At least five tourists were killed and eight people were injured after suspected militants opened fire on them in Kashmir on Tuesday, a police source told Reuters. The agency called it the biggest attack of its kind in almost a year.
The attack took place in the town of Pahalgam in south Kashmir on Tuesday, the Indian Express reported earlier.
Pahalgam is a popular spot in the picturesque Muslim-hosted area that attracts thousands of tourists every summer, Reuters commented.
The Himalayan region, which is partially ruled by both India and Pakistan, has been plagued by militant violence since the start of an anti-India uprising in 1989, BBC wrote. Attacks on tourists have become rare in recent years, but still occur.