Ամանորյա տոներից առաջ հայկական թռչնաբուծարանները մտադիր չեն բարձրացնել ձվի մեծածախ վաճառքի գինը: Այդ մասին են վկայում NEWS.am-ի անցկացրած հարցումներն արտադրողների շրջանում:
Ինչպես հաղորդել են «Արզնի տոհմային թչնաբուծական ֆաբրիկա» ԲԲԸ-ի մարքեթինգային ծառայությունից,  ձվի գինը դեկտեմբերին անփոփոխ է մնացել:  Քաշով պայմանավորված (00, 0, 01 եւ 02)` ձվի մեկ հատի գինը տատանվում է 30-50 դրամի միջակայքում:
«Լուսակերտի տոհմային թչնաբուծական ֆաբրիկա» ԲԲԸ-ն եւս ձուն նախկին գներով է վաճառում», -  NEWS.am-ին հայտնել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Արթուր Եփրեմյանը:
Ինչպես հայտնել են Աշտարակի թչնաբուծական ֆաբրիկայի  («Աշտարակ ձու» ՍՊԸ) մարքեթինգային ծառայությունից, ընկերությունը ներկա պահին թեթեւ` 00 եւ 0 քաշի ձվեր չի իրացնում:  01, 02 եւ 03  կարգի ձվերի մանրածախ վաճառքի գինը տատանվում է 54 – 58 դրամի միջակայքում:
Ինչպես տարեսկզբին,  այժմ եւս «Արզնի»-ում մտահոգություն հայտնեցին ներկրված ձվերի առիթով:  «Մենք գինը բարձրացնել չենք ցանկանում:  Մանրածախ առեւտրի դեպքում ձուն վաճառվում է նվազագույն Էքսպեդիտորական շահույթով, իսկ ֆիրմային խանութներում` գործարանային գներով: Սակայն ինչ-որ մեկը կրկին ձու է ներկրում, որը տոներից հետո, ամենայն հավանականությամբ, կիրացնի շատ էժան գներով, որպեսզի չհնանա:  Կարող եք պատկերացնել, թե շուկայում ինչ հետեւանքներ կունենա դա»,- նշել են մարքեթինգային ծառայությունում:
Հիշեցնենք, որ  ձվի  ներկրման մասին շուկայի մասնակիցները լիաձայն խոսել են 2010թ. վերջին, երբ ֆինանսական դժվարությունների պատճառով շուկայում որոշ տնտեսվարողներ սկսեցին արտերկրից ձու ներկրել:
Դատելով շուկայի մասնակիցների հայտարարություններից` կարելի է ենթադրել, որ ներկրումը սկսվել է 2010թ. չորրորդ եռամսյակում (մինչ այդ երկիրը մի քանի տարի հավի ձու չէր ներկրում):  Համաձայն մաքսային վիճակագրության` ձվի ներկրումն այս տարի ավելացել է: Եթե 2010թ. հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան 12 մլն ձու էր ներկրվել, ապա 2011թ. հունվար-սեպտեմբերին` 18,8 մլն:

Перед новогодними праздниками армянские птицефабрики не собираются повышать оптовые цены на яйца. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного Новости Армении – NEWS.am среди производителей.
Как сообщили в маркетинговой службе ОАО «Арзнийская племенная птицефабрика», оптовые цены на яйцо в декабре оставались неизменными. В зависимости от категории по весу (00, 0, 01 и 02), яйца отпускаются в розницу за 30 – 50 драмов за штуку.
«ООО «Лусакертская племенная птицефабрика» также продолжает отпуск по прежней цене», - заявил Новости Армении – NEWS.am генеральный директор предприятия Артур Епремян.
Как сообщили в маркетинговой службе Аштаракской птицефабрики (ООО «Аштарак дзу»), компания в настоящее время не реализует более легкие яйца категории 00 и 0. Яйца категории 01, 02, и 03 сбываются в розничную торговлю по цене 54 – 58 драмов.
Как и в начале года, в «Арзни» высказали опасения о присутствии на рынке импортных яиц. «Повышать цену мы не хотим. В рознице наши яйца продаются с минимальной экспедиторской наценкой, а в фирменных магазинах – по заводской цене. Однако кто-то снова импортирует яйца, которые после праздников, по всей вероятности, будет сбывать очень дешево, чтобы не залежались. Можете предположить последствия для рынка», – заявили в маркетинговой службе.
Напомним, что об импорте яиц в полный голос участники рынка заговорили в конце 2010 года, когда из-за финансовых трудностей на рынке некоторые хозсубъекты стали импортировать яйца из-за рубежа. Предположительно – судя по заявлениям участников рынка – импорт начался в 4-ом квартале 2010 года (до этого страна несколько лет практически не импортировала куриные яйца). Судя по данным таможенной статистики, импорт в этом году только вырос. Если в январе – сентябре 2010 года в Армению было импортировано 12 млн. яиц, то в январе – сентябре 2011 года – 18,8 млн.