Երկուշաբթի Պիրենեյան թերակղզում տեղի ունեցած զանգվածային հոսանքազրկումից հետո մայրցամաքային Իսպանիայի գրեթե 90 տոկոսում վերականգնվել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը:
Համաձայն ազգային էլեկտրացանցերի օպերատոր Red Eléctrica de España-ի (REE), էլեկտրաէներգիայի 87,37 տոկոսի մատակարարումը վերականգնվել է մինչեւ երեքշաբթի առավոտյան ժամը 4-ը:
Նախորդ երեկոյան վարչապետ Պեդրո Սանչեսը հայտնել էր, որ Իսպանիայում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման կեսը վերականգնվել է։
«Խնդիրն այն է, որ առաջիկա ժամերին շարունակվի մատակարարման վերականգնումը»,- ասել է նա հեռուստաուղերձում:
Վարչապետը չի հստակեցրել, թե երբ ամբողջությամբ կվերականգնվի էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը եւ նշել է, որ որոշ աշխատողներ ստիպված կլինեն տանը մնալ երեքշաբթի:
Իսպանիայում եւ Պորտուգալիայում համատարած հոսանքազրկման ստույգ պատճառը մնում է անհայտ։ Պորտուգալիայի վարչապետ Լուիս Մոնտենեգրոն ասել է, որ բլեքաուտի աղբյուրը «հավանաբար Իսպանիայում է», իսկ Իսպանիայի վարչապետ Սանչեսն ասել է, որ իշխանությունները հետաքննում են պատճառները:
«Բոլոր հնարավոր պատճառները վերլուծվում են, շեշտում եմ՝ ոչ մի վարկած, ոչ մի հնարավորություն չի բացառվում»,- ասել է նա։
Անջատումը սկսվել է երկուշաբթի կեսօրից անմիջապես հետո, տուժել են երկրի բոլոր քաղաքները, թեեւ Բալեարյան եւ Կանարյան կղզիները չեն տուժել:
Պորտուգալիայի իշխանությունները ավելի վաղ հայտնել էին, որ անջատումը կարող էր պայմանավորված լինել մթնոլորտային հազվագյուտ երեւույթով, որը կապված է ջերմաստիճանի տատանումների հետ:
Սանչեսի խոսքով՝ մոտ 15 գիգավատ էլեկտրաէներգիա, որն այն ժամանակ երկրի էլեկտրամատակարարման կեսից ավելին էր, «հանկարծ անհետացել է» հինգ վայրկյանում:

Electricity has been restored to almost 90 percent of mainland Spain after a massive blackout in the Iberian Peninsula on Monday.
According to the national electricity grid operator Red Electrica de Espana (REE), 87.37 percent of electricity supply had been restored by 4am on Tuesday.
On Monday evening, Prime Minister Pedro Sanchez had announced that half of Spain's electricity supply had been restored.
“The challenge is to continue restoring power in the coming hours,” he had added in a televised address.
The prime minister, however, did not specify when power would be fully restored, and said some workers would have to stay home on Tuesday.
The exact cause of this widespread power outages in Spain and Portugal remains unknown. Portuguese Prime Minister Luis Montenegro said the source of this blackout was “probably in Spain,” while Spanish premier Pedro Sanchez said authorities were investigating the cause.
“All possible causes are being analyzed, I emphasize that no theory, no possibility is excluded,” he added.
Portuguese authorities had earlier said the blackout could have been caused by a rare atmospheric phenomenon linked to temperature fluctuations.