Իսրայելը սպառնացել է Եմենի հութիներին «ծանր ռազմական հարվածներով» և զգուշացրել Իրանին, որ «նրանք կարժանանան նույն ճակատագրին, ինչ Իսրայելի մյուս տարածաշրջանային հակառակորդները, եթե երկրի վրա հարձակումները չդադարեն», գրում է Times of Israel-ը։
Կացը Իսրայելին կոչ է արել կարողանալ պաշտպանվել «նույնիսկ եթե զրկված լինի ամերիկյան աջակցությունից», քանի որ որոշ իսրայելցի պաշտոնյաներ անձնական զրույցներում մտահոգություն են հայտնել ԱՄՆ-ի հետ կնքված համաձայնագրի հետևանքների առնչությամբ։
«Հութիները կկրեն Իսրայելի հարձակումների ամբողջ ծանրությունը, եթե շարունակեն մեզ ռմբակոծել։ Իսրայելի պաշտպանության բանակը պատրաստ է իրականացնել ցանկացած առաքելություն»,-շեշտել է Կացը։
Նա հավելել է, որ Իրանը նույնպես կլինի թիրախ՝ հայտարարելով, որ «մի շարք այլ իրանական միջնորդ խմբեր, որոնք հարձակվել են Իսրայելի վրա Գազայի պատերազմից և ՀԱՄԱՍ-ի կողմից 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի հարձակումից ի վեր, փլուզվել են։ Ես նաև զգուշացնում եմ Իրանի ղեկավարությանը, որ այն ֆինանսավորում, զինում և ղեկավարում է հութիների ահաբեկչական կազմակերպությունը…
Դուք անմիջականն պատասխանատվություն եք կրում։ Այն, ինչ մենք արեցինք «Հըզբոլլահ»-ին Բեյրութում, ՀԱՄԱՍ-ին՝ Գազայում, Ասադին՝ Դամասկոսում և հութԻներին՝ Եմենում, ձեզ հետ էլ կանեն Թեհրանում»,-հայտարարել է Կացը։

Израиль пригрозил йеменским хуситам «тяжелыми военными ударами» и предупредил Иран, что «их постигнет та же участь, что и других региональных противников Израиля, если нападения на страну не прекратятся», сообщает Times of Israel.
Кац призвал Израиль быть способным защитить себя, «даже если он будет лишен американской поддержки», поскольку некоторые израильские официальные лица в частном порядке выразили обеспокоенность последствиями сделки с США.
«Хуситы примут на себя тяжелые удары Израиля, если продолжат обстреливать нас. Армия обороны Израиля готова к выполнению любой миссии», - сказал Кац в своем заявлении в четверг.
Он добавил, что Иран также станет мишенью, заявив, что «ряд других иранских прокси-группировок, которые нападали на Израиль с тех пор, как началась война в Газе и нападение ХАМАС 7 октября 2023 года, потерпело крах».«Я также предупреждаю иранское руководство о том, что оно финансирует, вооружает и управляет террористической организацией хуситов…
Вы несете прямую ответственность. То, что мы сделали с «Хезболлой» в Бейруте, ХАМАСв Газе, Асадом в Дамаске и хуситами в Йемене, будет сделано и с вами в Тегеране», - заявил Кац.