Պարսից ծոցի անվանափոխության վերաբերյալ որոշ հայտարարություններին ի պատասխան՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Պարսից ծոցը հավերժ կմնա Պարսից ծոց, հաղորդում է Mehr-ը։
Իրանի կառավարության խոսնակ Ֆաթեմեհ Մոհաջերանին մայիսի 7-ին, հայտարարել էր, որ Պարսից ծոցը պարզապես աշխարհագրական անվանում չէ։ Դա իրանական ազգի պատմական ինքնության մի մասն է։
Նա ընդգծել է, որ նրանք, ովքեր ձգտում են փոխել «Պարսից ծոց» անվանումը, չեն հասկանում Իրանի հազարամյակների փայլուն պատմությունը։
Անցյալ շաբաթ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարեց, որ քաղաքական դրդապատճառներով Պարսից ծոցի պատմական անվանումը փոխելու փորձերը ցույց են տալիս Իրանի և նրա ժողովրդի նկատմամբ թշնամական մտադրությունները և խստորեն դատապարտվում են։
«Պարսից ծոցի անվանումը, ինչպես շատ այլ աշխարհագրական անվանումներ, խոր արմատներ ունի մարդկության պատմության մեջ։ Իրանը երբեք չի առարկել այնպիսի անվանումների օգտագործմանը, ինչպիսիք են Օմանի ծովը, Հնդկական օվկիանոսը, Արաբական ծովը կամ Կարմիր ծովը։ Այս անվանումների օգտագործումը չի ենթադրում որևէ կոնկրետ ազգի պատկանելություն, այլ՝ արտացոլում է մարդկության կոլեկտիվ ժառանգության նկատմամբ ընդհանուր հարգանքը»,- գրել է նա X սոցիալական ցանցում։
Associated Press-ը, հղում անելով կառավարական աղբյուրներին, ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է հայտարարել Միացյալ Նահանգներում լեզվական նորմի փոփոխության մասին և առաջարկել Պարսից ծոցը անվանել Արաբական։
Թրամփը նախատեսում է որոշումը ներկայացնել Սաուդյան Արաբիա կատարելիք այցի ժամանակ։ Արաբական պետություններն իրենք են պնդում վերանվանել տեղանունը։

Reacting to some claims about changing the name of the Persian Gulf, Iranian President Masoud Pezeshkian has said that the Persian Gulf will remain the Persian Gulf forever, Mehr reports.
Earlier, on Wednesday, Iranian government spokeswoman Fatemeh Mohajerani said that the Persian Gulf is not just a geographical name. It is part of the historical identity of the Iranian nation.
Those who seek to change the name of the "Persian Gulf" have not understood Iran's thousands of years of brilliant history, she underlined.
And last week, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said that politically motivated attempts to alter the historically established name of the Persian Gulf are indicative of hostile intent toward Iran and its people, and are firmly condemned.
"The name Persian Gulf, like many geographical designations, is deeply rooted in human history. Iran has never objected to the use of names such as the Sea of Oman, Indian Ocean, Arabian Sea, or Red Sea. The use of these names does not imply ownership by any particular nation, but rather reflects a shared respect for the collective heritage of humanity," he wrote on his X account.
AP, citing US government sources, had reported that US President Donald Trump plans to announce a change in the language norm in the US and propose calling the Persian Gulf as the Arabian Gulf. Trump plans to present this decision during his upcoming visit to Saudi Arabia. Arab states themselves insist on renaming the Persian Gulf.