Այսօր ռազմարդյունաբերության ոլորտում ականատես ենք լինում քանդող գործողությունների, ավելի շուտ անգործության։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 9–ին, Եռաբլուր պանդթեոնում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախկին նախագահ նախագահ Ավետիք Քերոբյանը։
«Քանդող գործողությունների, որովհետև այն, ինչ այսօրվա կառավարությունը հայտարարել է իր ռազմավարություններով, իր ծրագրերով, ուղղակի բացահայտ կերպով չեն իրականացնում, մի բան էլ դրանով պարզենում են իրենց կատարողականի ելույթների ժամանակ։
Ռազմարդյունաբերության ոլորտում լիազոր մարմինները իրենց լիազորությունները ուղղակի կերպով խախտել են, իրենց պարտականություններից հրաժարվել  են, կենտրոնացած են մի քանի, այսպես ասած, PR գործողությունների վրա։ Հասարակ բան ասեմ, ռազմարդյունաբերության զարգացման բյուջեն հինգ տարի է թերակատարվում է, թերակատարվում է ահռելի տոկոսով։ ասենք ոչ թե 10-20% -ով, այլ 70-80% -ով։
Մենք պետք է ուժի գործոն դառնանք, որպեսզի մեզնից խլած հաղթանակները, որ մայիսի 9–ին նշում ենք, մհետ բերենք։
Ոլորտի զարգացման համար ուղիղ պատասխանատու կա, դա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն է և ռազմարդյունաբերության կոմիտեն, որոնք բյուջեով նախատեսված տասնյակ միլիոնավոր դոլարներից ծախսում են 10-20%–ը։ Դա ուղիղ պարտականությունը, ոչ թե հայեցողական է։
2024 թվականի սեպտեմբերին ռազմարդյունաբերության զարգացման բյուջեից հանել կեսը և ուղղել պարեկների աշխատավարձերին կամ չգիտեմ և այլ տարատեսակ երկրորդային ծախսերին, դա կարծում եմ՝ ուղիղ հանցագործություն է երկրի նկատմամբ»,–ասաց նա։
Ավետիք Քերոբյանը վստահեցրեց, որ չի կարող լինել խաղաղություն, եթե դու ուժի գործոն չես. «Խաղաղությունը ուժերի ուժերի բալանսով է կազմվում և կազմակերպվում։ Չլինի ուժերի բալանս, չլինի ուժ մեր կողմից, չի լինի խաղաղություն։ Մենք պետք է լինենք դիմացի այն ուժը, որի վրա կվախենան կրակել։ Այս իշխանությամբ դա հնարավոր չէ, այս իշխանությունը մեզ թուլությունն է ապահովում, ոչ թե ուժը»։
Նա ընդգծեց, որ Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ եղած ժամանակ ականատես է եղել բյուրոկրատական ու քաղաքական խոչընդոտների. «Ականատես եմ եղել, թե ինչպես կառավարության նիստերի դահլիճում մի բան ասում, մի ուրիշ բան անում։ Ականատես եմ եղել, թե ինչպես այն ժամանակվա գլխավոր շտաբի պետը հայտարարում էր, թե ինչ պետք է առնենք, բայց պատերազմի ժամանակ, որտեղ ես առաջնագծում մարդիկ են եղել, հրաձիգ եմ ծառայել 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, տեսել եմ այն միջոցների բացակայությունը։ Անձամբ ականատես եմ եղել բարձր մակարդակի ստախոսության ու հանցագործության»։
Հարցին՝ այդ մասով հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրե՞լ է, Քերոբյանը պատասխանեց. «Հարցաքննվել եմ պատերազմից հետո, հատուկ քննչական ծառայությունում և ինչ պետք էր՝ ասել եմ այդ մասին։ Իմ նկատմամբ երկու քրեական գործ կա հարուցած. մեկը ազգային անվտանգության ծառայությունից, մեկը՝  հակակոռուպցիոն կոմիտեից»։

Сегодня мы являемся свидетелями деструктивных действий, а точнее бездействия, в военно-промышленном комплексе. Об этом сегодня, 9 мая, в беседе с журналистами в пантеоне «Ераблур» заявил бывший председатель Военно-промышленного комитета Аветик Керобян.
«Деструктивные действия, потому что то, что нынешнее правительство объявило в своих стратегиях и программах, оно просто открыто не реализует, и они ясно дают понять одну вещь в своих выступлениях.
Уполномоченные органы в сфере оборонно-промышленного комплекса напрямую нарушили свои полномочия, уклонились от выполнения своих обязанностей и сосредоточились на отдельных, так называемых, пиар-акциях. Проще говоря, бюджет развития военной промышленности недовыполняется уже пять лет, причем на огромный процент. Скажем, не на 10-20%, а на 70-80%.
Мы должны стать фактором силы, чтобы вернуть отнятые у нас победы, которые мы празднуем 9 мая.
Непосредственно за развитие отрасли отвечает Министерство высокотехнологичной промышленности и Военно-промышленный комитет, которые тратят 10–20% из десятков миллионов долларов, заложенных в бюджете. Это прямая обязанность, а не пожелание.
В сентябре 2024 года взять половину бюджета на развитие военной промышленности и направить ее на зарплаты патрульным или, я не знаю, на разные другие второстепенные расходы, я считаю, что это прямое преступление против страны», — сказал он.
Аветик Керобян заверил, что не может быть мира, если ты не являешься фактором силы: «Мир формируется и организуется балансом сил. Если не будет баланса сил, если не будет силы на нашей стороне, мира не будет. Мы должны быть той силой, в которую они побоятся стрелять. С этим правительством это невозможно. Это правительство дает нам слабость, а не силу».
Он подчеркнул, что во время своего пребывания на посту председателя Военно-промышленного комитета он стал свидетелем бюрократических и политических препятствий: «Я был свидетелем того, как в зале заседаний правительства говорят одно, а делают другое. Я был свидетелем того, как тогдашний начальник Генерального штаба объявил, что нам следует предпринять, но во время войны, когда я был на передовой, я служил стрелком во время войны 2020 года, я видел нехватку этих ресурсов. Я лично стал свидетелем лжи и преступления».
На вопрос, представил ли он заявление о преступлении по этому поводу, Керобян ответил: «Меня допрашивали после войны в Специальной следственной службе, и я сказал все, что было необходимо. Против меня возбуждено два уголовных дела. Одно в СНБ, другое в Антикоррупционном комитете».