Եգիպտոսում հայտնաբերվել է ոսկեգույն լեզվով տղամարդու խորհրդավոր մումիա։ Livescience կայքը հաղորդել է հնագետների ամենահետաքրքիր հայտնագործության մասին՝ հղում անելով Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարությանը։ Պեղումները կատարվել են եգիպտացի և դոմինիկյան մասնագետների կողմից՝ Տապոսիրիս Մագնա հին քաղաքի տարածքում, որը գտնվում է ժամանակակից Ալեքսանդրիայից 15 կիլոմետր հարավ-արևմուտք։ Սկզբում գտնվեց Կլեոպատրա VII-ի գահակալության ժամանակաշրջանի մետաղադրամների մի գաղտնարան, որի վրա պատկերված էր նրա դիմանկարը։
Այնուհետև հնագետները միանգամից պեղել են 16 նոր թաղում, որտեղ մումիաները հայտնաբերվել են արձանների, ձեռագրերի և այլ թաղման արտեֆակտների հետ միասին։ Սակայն գիտնականներին ամենաշատը զարմացրեց ոչ թե այս հարստությունները, այլ մի մարդու մնացորդները, որի բերանը ոսկե լեզու էին մտցրել բալզամման ժամանակ։
Թե ինչու է դա արվել, մնում է մեծ առեղծված։ Այդ դարաշրջանի թաղման ավանդույթների հետ կապված կան մի քանի տարբերակներ, սակայն գրավոր աղբյուրներում նման սովորույթների վերաբերյալ որևէ ապացույց կամ հղում չի հայտնաբերվել։
Գիտական ​​հետաքրքրություն է ներկայացնում նաև կնոջ մումիան, որի մարմնի զգալի մասը ծածկված էր հմտորեն պատրաստված դիմակով։ Մահացածի դեմքը պատկերված էր բարի ժպիտով, ինչը բնավ բնորոշ չէ եգիպտական ​​թաղումներին։
Սովորաբար դեմքերը մնում են հանգիստ, առանց հույզերի։ Սակայն դրանք շատ մանրամասն են, ինչը գիտնականներին մեծ գիտելիքներ է տալիս այդ ժամանակի սանրվածքների, հագուստի և զարդերի նորաձևության մասին։ Այս մումիաների տարիքը առնվազն երկու հազար տարի է։

A mysterious mummy of a man with a golden tongue was discovered in Egypt. The Live Science website has reported on the most interesting discovery of archaeologists—and citing the Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities. The excavations were carried out by Egyptian and Dominican specialists in the area of the ancient city of Taposiris Magna, located 15 kilometers southwest of modern-day Alexandria.
Initially, a cache of coins from the reign of Cleopatra VII was found, on which her portrait was depicted. Then, archaeologists excavated 16 new burials at once, where the mummies were found along with statues, manuscripts, and other funerary artifacts. However, what surprised archaeologists the most was not these riches, but the remains of a man who had a golden tongue inserted into his mouth during embalming. Why this was done remains a great mystery.
There are several versions regarding the burial customs of that era, but no evidence or references to such customs have been found in written sources. Also of archaeological interest is the mummy of a woman, a considerable part of whose body was covered with a skillfully made mask. The face of the deceased was depicted with a kind smile, which is not at all typical for Egyptian burials. Usually the faces remain calm, without emotions.
However, they are very detailed, which gives archaeologists a lot of knowledge about the fashion for hairstyles, clothing, and jewelry of that time. These mummies are at least 2,000 years old.