Ինչպես հայտնի է, մայիսի 4-ին ահազանգ ենք ստացել երեխայի կորելու հետ կապված, և ՆԳ նախարարի հանձնարարականով բոլոր ծառայությունները, փրկարար ծառայությունը, ոստիկանությունը միանգամից սկսել են ինտենսիվ աշխատանքները երեխային հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Այսօր վաղ առավոտից կրկին վերսկսվել են որոնողական աշխատանքները այս պահի դրությամբ ներգրավված են շուրջ 300 փրկարար ծառայողներ, շուրջ 100 ոստիկաններ։ Այս մասին այսօր՝ մյիսի 13–ին, NEWS.am–ի հետ զրույցում նշեց ՆԳ նախարարի խոսնակ Նարեկ Սարգյանը։
«Որոնողական աշխատանքներ իրականացվում են ինչպես գետի ամբողջ երկայնքով, ջրամբարի տարածքում, այնպես էլ գյուղում, հարակից տարածքներում, հարակից համայնքներում։ Ոստիկանությունն էլ համագործակցելով իրավապահ գործընկերների հետ, ԱԱԾ–ի հետ, Քննչական կոմիտեի մեր գործընկերների հետ,  նաև ստուգում է բոլոր առաջ քաշված վարկածները»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով նրան, որ երկու օր առաջ տեղեկություն տարածվեց, որ զանգահարել են հարազատներին և երեխայի լացի ձայն են միացրել, խոսնակն ասաց. «Ոստիկանությունն ու փրկարար ծառայությունը ընտանիքի հետ ամենօրյա կապի մեջ է, ամեն ժամ ցանկացած նման կասկածելի զանգ կամ տեղեկություն կամ իրենց կողմից առաջ քաշված որևէ վարկած կամ տարբերակ, միանգամից ներկայացվում է ոստիկանությանը և քննարկման առարկա է դառնում և ստուգումներ են իրականացվում։
Նշված զանգի հետ կապված կարող եմ ասել, որ ոստիկանությունը անմիջապես պարզել է զանգահարողի ինքնությունը, հայտնաբերել են զանգահարողին։ Դեպքը որևէ կապ չունի երեխայի կորելու հետ։ Զանգահարողը երեխա է եղել, որը անմիտ քայլ է արել։ Ես այս առումով նույնպես կցանկանայի մեր հանրությանը կոչ անել, որպեսզի չստուգված տեղեկություններ չհրապարակեն, այնպիսի քայլեր չձեռնարկեն, որոնք կխաղան ընտանիքի անդամների հուզական ֆոնի հետ, նրանք արդեն ծանր իրավիճակում են։  Կոչ կանենք, որպեսզի չճշտված,անհիմն տեղեկություններ չհրապարակեն»։
Ինչ վերաբերում է տեղեկությանը, թե գյուղում գնչուների են տեսել, Նարեկ Սարգսյանն արձագանքեց. «Նույնը կարող եմ ասել այդ տեղեկության հետ կապված։ Ծնողների կողմից նշված ժամի դրությամբ այդ փողոցում եղած բոլոր անձինք, բոլոր մեքենաները ստուգվել են, և այս պահի դրությամբ կարող եմ ասել, որ հիմնական վարկածը շարունակում է մնալ այն, որ երեխան գետն է ընկել։ Բայց կրկնում եմ, բոլոր տարբերակները զուգահեռ ստուգվում են։
Օգտագործվում են անօդաչու թռչող սարքեր, դուք տեսաք ջրասուզակներն էլ են պարբերաբար սուզվում, որոնողական աշխատանքներ իրականացնում, նաև հարակից տարածքներում ու համայնքներում»։
Ավելի վաղ NEWS.am–ը հայտնել էր, որ ՆԳՆ փրկարար ծառայություն մայիսի 4–ին ահազանգ էր ստացվել, որ 2 տարեկան տղա է կորել։

Как известно, 4 мая к нам поступил сигнал тревоги о пропаже ребенка, и по поручению министра внутренних дел все службы, служба спасения и полиция немедленно начали интенсивную работу по поиску ребенка. Поисковые работы возобновились сегодня рано утром, в настоящее время в них задействованы около 300 спасателей и около 100 сотрудников полиции. Об этом сегодня, 13 мая, в интервью Новости Армении - NEWS.am заявил пресс-секретарь министра внутренних дел Нарек Саркисян.
«Поисковые работы проводятся по всему течению реки, в районе водохранилища, а также в селе, прилегающих к нему районах и близлежащих населенных пунктах. Полиция совместно с партнерами из правоохранительных органов, Службой национальной безопасности и нашими партнерами из Следственного комитета также проверяют все выдвинутые версии», — сказал он.
Комментируя распространенную два дня назад информацию о том, что родственникам звонили и включали звук детского плача, представитель заявил: «Полиция и спасательные службы ежедневно находятся на связи с семьей, каждый час любой такой подозрительный звонок или информация или любая выдвинутая ими версия или вариант немедленно передаются в полицию и становятся предметом обсуждения, проводятся проверки.
Относительно вышеупомянутого звонка могу сказать, что полиция сразу же установила личность и местонахождение звонившего. Инцидент не имеет никакого отношения к исчезновению ребенка. Звонившим оказался ребенок, совершивший глупый поступок. В этой связи я также хотел бы призвать нашу общественность не публиковать непроверенную информацию, не предпринимать шагов, которые играли бы на эмоциях членов семьи, они и без того находятся в сложной ситуации. Мы призываем не публиковать непроверенную, необоснованную информацию», - подчеркнул Саркисян.
Для поиска ребенка задействованы также беспилотники. Напомним, что двухлетний Тигран из села Мармарик пропал 4 мая.