Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների անհնարինության մասին հրամանագիրը չի տարածվում Ուկրաինայի նախագահի վրա։ Հետևաբար, Կրեմլի ղեկավարի հետ երկխոսությունը հնարավոր է, ըստ РБК-Украина-ի՝ հայտարարել է Զելենսկին մամուլի ասուլիսում։
Ըստ Զելենսկու՝ այն լուրերը, թե ինքը չի կարող բանակցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ համապատասխան հրամանագրի պատճառով, «ռուսական նարատիվներ» են։
Ուկրաինայի նախագահը պարզաբանել է, որ նման հրամանագիր է ստորագրել այն ժամանակ, «երբ Ուկրաինան Պուտինից բազմաթիվ վերջնագրեր էր ստացել»։
«Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, թե ինչպես պարոն Մեդվեդչուկի (Վիկտոր Մեդվեդչուկ-խմբ.) մարդիկ, Նովինսկին (Սերգեյ Նովինսկի-խմբ.), անձամբ... ներկայացնում էին Պուտինի շահերը՝ ուղղակիորեն խոսելով ինձ հետ հեռախոսով, ամենադժվար պահին, երբ մենք շրջափակման մեջ էինք, խոսելով այն մասին, թե ինչպես պետք է հանձնել Ուկրաինան, տարածքները և այլն, թե ինչպես պետք է փախչեմ այնտեղ, որտեղ, հակառակ դեպքում ես և իմ ընտանիքը գոյություն չէինք ունենա»,-հավելել է նա։
Նա պատմել է, որ հենց այս բոլոր մարդիկ են խոսել Պուտինի հետ և փորձել ներկայացնել Ուկրաինայի շահերը։ Եվ, հետևաբար, անջատողականությունից խուսափելու համար նա նման հրամանագիր է ստորագրել։
Զելենսկին պարզաբանել է, որ իր հրամանագրով նա, ըստ էության, հաստատել է այն, ինչ արդեն նշված է Սահմանադրության մեջ՝ ոչ ոք, բացի նախագահից, չի կարող բանակցել Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության մասին Ռուսաստանի և այլ երկրների առաջնորդի հետ։
«Հետևաբար, Պուտինի այն նարատիվը, թե ես պետք է այնտեղ ինչ-որ բան չեղարկեմ, բացառապես Ռուսաստանի Դաշնության նարատիվ է։ Ես չեմ կարող և ինձ ոչինչ չեմ արգելում»,-հավելել է նա։
Ինչպես հիշեցնում են ուկրաինական լրատվամիջոցները, Զելենսկին հրամանագիր է ստորագրել Պուտինի հետ բանակցությունների անհնարինության մասին դեռևս 2022 թվականի հոկտեմբերին։

The decree on the impossibility of negotiations with Russian President Vladimir Putin does not apply to the Ukrainian president. Therefore, dialog with the Kremlin chief is possible, Zelensky said at a press conference, RBC-Ukraine reported.
According to Zelensky, rumors that he cannot negotiate with Russian President Vladimir Putin because of the relevant decree are “narratives of the Russian Federation.”
The Ukrainian president explained that he signed such a decree at a time “when Ukraine received many ultimatums from Putin.”
“It started when Mr. Medvedchuk's (Viktor Medvedchuk - ed.) people, Novinsky (Sergei Novinsky - ed.), personally... represented Putin's interests, speaking directly to me, on the phone, at the most difficult moment, when we were in a blockade, talking about how we should give up Ukraine, territories, etc., where I should run to, otherwise I will be gone, my family,” he added.
He said that it was all these people who talked to Putin and tried to represent the interests of Ukraine. And that is why he signed such a decree to prevent separatism.
Zelensky clarified that with his decree he actually confirmed what the Constitution already says - no one but the president can negotiate about Ukraine's sovereignty and territorial integrity with the leader of Russia and other countries.
“Therefore, Putin's narrative that I have to cancel something there is a narrative exclusively of the Russian Federation. I cannot and do not forbid myself anything,” he added.
As Ukrainian media reminded, Zelensky signed a decree on the impossibility of negotiations with Putin back in October 2022.