Այդ շահարկումների, ստահոտ պնդումների վերաբերյալ որևէ միտք, ցանկություն չունեմ անդրադառնալու։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 15–ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ անդրադառնալով իր և Կախվածությունների ազգային կենտրոնի նախկին տնօրեն Սուրեն Նազինյանի միջեւ լարվածությանը ը վերջինիս կողմից արվող հայտարարություններին, թե փորձում էին պարտադրել, որ ստորագրեմ 87 միլիոն դրամի խախտման ակտի տակ։
«Մեր կայքում մանրամասն հանգամանալից պատասխանել ենք, ավելացնելու ոչինչ չունեմ»,–ասաց նա։
Հարցին՝ ինչո՞վ եք պայմանավորվում ձեր և տվյալ անձի միջև առկա լարվածությունը, Ավանեսյանն ասաց. «Ես որևէ մեկի նկատմամբ չունեմ լարվածություն, այդ թվում նաև պարոն Նազինյանի։ Թե ինքը ինչ ունի լարվածություն, թե ոչ լարվածություն, տեղյակ չեմ»։
Լրագրողները հիշեցրին, որ նախարարը լարվածություն է ունեցել իր տեղակալների, էլի շատ մարդկանց հետո, որոշ հաստատությունների տնօրենների է ազատել, որոնք հետո նրանք դատարանում հաղթեցին ու վերականգնվեցին իրենց պաշտոնում։ Իպատասխան Ավանեսյանն ասաց. «Ձեր նկարագրածը ճիշտ ցուցիչ է, որ մեր համակարգում իսկապես բարեփոխումներ են լինում, իսկ բարեփոխումների շրջանակներում չեն կարող չլինել փոփոխություններ և չի կարող լինել այնպես, որ այն մարդիկ, որոնք այդ համակարգի մաս էին կազմում և մեր պատկերացումով չեն բավարարում մեր դրած չափանիշներին և չեն օգնում մեր բարեփոխումների իրականացմանը, այո, փոխվել են։ Իհարկե իրենք դրանից գոհ չեն, երջանիկ չեն, դա լրիվ նորմալ է, հասկանում եմ։
Առողջապահական ոլորտի բարեփոխումները և համակարգային փոփոխությունները, այդ թվում նաև կադրային համակարգային փոփոխությունները մշտապես իմ օրակարգում ինչպես եղել են, այնպես էլ շարունակվելու են։ Առաջիկայում էլ, վստահ եմ՝ ունենալու ենք թե՛ ազատումներ, թե՛ փոփոխություններ։ Ընդհանուր առմամբ մեր չափորոշիչներն ու նշաձողը, քանի գնա՝ բարձրանալու է մեր կադրերի նկատմամբ։ Ինձ համար կադրային քաղաքականությունը, ինչպես եղել է համակարգը փոխելու կարևոր գործոններից մեկը, այնպես էլ շարունակելու է մնալ»։

У меня нет ни мыслей, ни желания комментировать эти спекуляции, ложные утверждения. Об этом заявила в беседе с журналистами 15 мая министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, касаясь напряженных отношений между ней и бывшим директором Национального центра лечения зависимостей Суреном Назиняном и заявлений последнего о том, что ему пытались навязать подписание акта нарушений на сумму 87 млн. драмов.
На вопрос, чем обусловлены напряженные отношения, Аванесян ответила: «У меня нет напряженности в отношении кого-либо, включая господина Назиняна. Напряжен он или нет – я не в курсе».
Журналисты напомнили, что у министра были напряженные отношения со своими заместителями и со многими другими людьми, она уволила директоров некоторых учреждений, которые впоследствии выиграли суд и были восстановлены в должностях. В ответ глава ведомства сказала: «Описанное вами - правильный показатель того, что реформы в нашей системе, действительно, осуществляются, а в рамках реформ не может не быть изменений. И не может быть, чтобы люди, которые были частью этой системы и, по нашему мнению, не соответствовали установленным нами стандартам и не способствовали реализации наших реформ, не сменились. Конечно, они этим недовольны, это нормально, я все понимаю.
А реформы в системе здравоохранения и системные изменения всегда были и будут в моей повестке. В ближайшее время, уверена, будут и увольнения, и изменения. В целом стандарты и планка будут продолжать повышаться».