ՀՀ երկրորդ նախագահը հնարավոր է համարում Գյումրիի ընտրությունների տարբերակը կիրառել նաեւ 2026–ի ընտրությունների ժամանակ։
«Իհարկե, հնարավոր է, Գյումրիի ընտրությունները առաջինը ցույց տվեցին, որ հնարավոր է ընտրություններով իշխանափոխության հարցը լուծել։ Ինձ համար տարօրինակ են պնդումները, որ ընտրություններով հնարավոր չի Նիկոլ Փաշինյանին հաղթել։ Նիկոլ Փաշինյանը Սասունցի Դավի՞թն է։  Այդպես չի կարելի, այդ կարգի խոսույթով ընդհանրապես ամոթ էլ է դրա մասին խոսել։ Հիմա Գյումրիում, այո, դա եղավ և հնարավոր է այս մոդելը լինի նաև ուրիշ տեղ։
Ինչ վերաբերում է ապագային, ես ուղղակի համոզված եմ, որ այո, հնարավոր է նույն մոդելը ունենալ համապետական ընտրությունների ժամանակ։ Այսօր կա դեռ Նիկոլ Փաշինյանը, կա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, որը 2018 թվականին իրականում իշխանության է եկել այսպես փայլուն ապագայով, բայց իշխանությունից զրկվելու են  խայտառակ անցյալով։ Այ էստեղ ես կասկած չունեմ»,–ասց նա։

Применение варианта выборов в Гюмри считаю возможным и на выборах 2026 года. Об этом заявил в интервью ряду СМИ второй президент Республики Армения Роберт Кочарян.
«Выборы в Гюмри прежде всего показали, что вопрос смены власти можно решить путем выборов. Я нахожу странными утверждения о том, что победить Никола Пашиняна путем выборов невозможно. В Гюмри это произошло, данная модель может сработать и в другом месте.
Сегодня пока есть Никол Пашинян, есть партия «Гражданский договор», которая фактически пришла к власти в 2018 году с таким блестящим будущим, но будет лишена власти с позорным прошлым. У меня нет в этом никаких сомнений»,  - заявил Кочарян.