ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը ներկայումս չի նախապատրաստվում, հայտարարել է Ռուսաստանի պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Այժմ չի նախապատրաստվում, բայց երբ նախագահները անհրաժեշտ համարեն, դա կարվի»,- ասել է նա, հաղորդում է Ինտերֆաքսը։
Կրեմլի ներկայացուցչին նաև խնդրել են մեկնաբանել Թրամփի հայտարարությունն այն մասին, որ նա հոգնել է «ցածր մակարդակի» բանակցություններից։
«Սպասվում է բավականին տքնաջան և, գուցե, որոշ ուղղություններով երկարատև աշխատանք կարգավորման ուղղությամբ՝ կապված մեծ թվով նրբերանգների հետ, որոնք պետք է քննարկվեն։ Ռուսաստանյան կողմը պատրաստ է այս աշխատանքին»,- արձագանքել է Պեսկովը։
Այսօր Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բաց է իր ռուսաստանյան գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ անձնական հանդիպման գաղափարի համար՝ միաժամանակ կոչ անելով սպասել նրանց զրույցի արդյունքներին։ Նա հավելել է, որ Թրամփը հասկացրել է, որ ցանկանում է հնարավորինս արագ հասնել հրադադարի։

A meeting between Russian and US Presidents Vladimir Putin and Donald Trump is not currently being prepared, said Dmitry Peskov, the spokesperson of the Russian head of state.
“It is not being prepared now. But when the presidents consider it necessary, it will be done,” Peskov said, Interfax reports.
Also, the Kremlin spokesman was asked to comment on Trump’s statement that he was tired of “low-level” negotiations.
“Quite painstaking and, perhaps, in some areas, long-term work on the normalization is expected, due to the large number of nuances that need to be discussed. The Russian side is ready for this work,” Peskov responded.
Separately, White House press secretary Karoline Leavitt  said that US President Donald Trump was open to the idea of ​​a personal meeting with his Russian counterpart, Vladimir Putin, but she urged to wait for the results of their conversation.
Levitt added that Trump has made it clear that he wants to achieve a ceasefire as quickly as possible.