Թրամփի վարչակազմը աշխատում է համաձայնագրի հասնելու ուղղությամբ, որը Իրանին թույլ կտա ունենալ քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ծրագիր, բայց ուրան չհարստացնել, երեքշաբթի Սենատի լսումների ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
Միաժամանակ նա խոստովանել է, որ նման համաձայնագրի հասնելը «հեշտ չի լինելու»։
Ռուբիոն Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում իր ելույթում հայտարարել է, որ վարչակազմն Իրանին «ժամանակային սահմանափակում» է առաջարկում բարգավաճման և խաղաղության հասնելու համար։ «Դա հեշտ չի լինելու, բայց սա այն գործընթացն է, որի մեջ մենք հիմա գտնվում ենք», - հայտարարել է Ռուբիոն։
Իրանն ավելի վաղ բազմիցս հայտարարել է, որ ոչ մի դեպքում չի հրաժարվի ուրանի հարստացումից։ Թեհրանը միաժամանակ ընդգծել է, որ չի ձգտում միջուկային զենք ստեղծել։

Администрация президента США Дональда  Трампа работает над достижением соглашения, которое позволило бы Ирану иметь гражданскую ядерно-энергетическую программу, но не обогащать уран, заявил во вторник на слушаниях в Сенате госсекретарь США Марко Рубио.
При этом он признал, что достичь такой сделки «будет нелегко».
Рубио заявил Сенатскому комитету по международным отношениям, что администрация предлагает Ирану «отсрочку» для достижения процветания и мира. «Это будет нелегко, но именно этим процессом мы сейчас занимаемся», - сказал Рубио.
Ранее Иран неоднократно заявлял, что ни при каких условиях не откажется от обогащения урана. Тегеран также подчеркивал, что не стремится к созданию ядерного оружия.