CBS News-ը հաղորդում է, որ Lufthansa-ի ինքնաթիռը 2024 թվականին առանց օդաչուների թռել է 10 րոպե, երբ երկրորդ օդաչուն շտապ բժշկական օգնություն է ստացել։
Իսպանիայի տրանսպորտի և կայուն շարժունակության նախարարության տվյալներով՝ Lufthansa-ի ինքնաթիռը մոտ 10 րոպե թռել է առանց օդաչուի, այն բանից հետո, երբ երկրորդ օդաչուն կորցրել է գիտակցությունը, իսկ հրամանատարը գտնվել է օդաչուի խցիկից դուրս՝ անցյալ տարվա փետրվարին տեղի ունեցած թռիչքի ժամանակ։
2024 թվականի փետրվարի 17-ին Ֆրանկֆուրտից Սևիլիա թռչող Airbus A321 ինքնաթիռը, որի մեջ 199 ուղևոր և վեց անձնակազմի անդամ կար, թռչում էր Պիրենեյան թերակղզու վրայով, երբ հրամանատարը դուրս է եկել խցիկից՝ զուգարան գնալու համար։ Կարճ ժամանակ անց 38-ամյա երկրորդ օդաչուն «հանկարծակի և ծանրորեն կորցրել է գիտակցությունը», ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ինքնաթիռը «թռել է մոտ 10 րոպե՝ միացված ավտոպիլոտը, սակայն առանց որևէ օդաչուի լրացուցիչ կառավարման»։
Այնուհետև կապիտանը ինքնաթիռի ուղղությունը փոխել է դեպի ամենամոտ օդանավակայանը՝ Ադոլֆո Սուարես Մադրիդ Բարախաս։ Երկրորդ օդաչուն օդաչուի խցիկ չի վերադարձել մինչև թռիչքի ավարտը։

Самолет Lufthansa летел 10 минут без пилотов во время оказания неотложной медицинской помощи второму летчику в 2024 году, сообщает CBS News.
По данным Министерства транспорта и устойчивой мобильности Испании, самолет авиакомпании Lufthansa летел без пилота в течение около 10 минут после того, как второй пилот потерял сознание, пока капитан находился вне кабины во время полета в феврале прошлого года.
Рейс 17 февраля 2024 года из Франкфурта в Севилью — Airbus A321 с 199 пассажирами и шестью членами экипажа — совершал над Пиренейским полуостровом, когда капитан покинул кабину экипажа, чтобы сходить в туалет. Вскоре после этого 38-летний второй пилот «внезапно и серьезно потерял сознание», говорится в отчете.
Отмечается, что самолет «летел около 10 минут с включенным автопилотом, но без дополнительного контроля со стороны кого-либо из пилотов».
Затем капитан направил самолет в ближайший аэропорт Адольфо Суарес Мадрид Барахас. Второй пилот не вернулся в кабину до конца полета.