Ֆինլանդիան ավարտել է Ռուսաստանի հետ իր փակ արևելյան սահմանին 4,5 մետր բարձրությամբ ցանկապատի առաջին 35 կմ-ի կառուցումը, որը նախատեսված է ներգաղթյալների անապատային տարածք անցնելը կանխելու համար, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով ֆինլանդական սահմանապահ ծառայությանը։ Ցանկապատն, ի վերջո, կծածկի 1344 կիլոմետրանոց սահմանի 200 կմ-ը:
Ֆինլանդիան ցանկապատի կառուցումը սկսել է անցյալ տարի՝ ի պատասխան 2023 թվականին Ռուսաստանի սահմանով անցնող միգրացիայի, որը, ըստ Ֆինլանդիայի, դիտավորյալ կազմակերպել էր Մոսկվան։
Ցանկապատը բաղկացած է 3.5 մետր բարձրությամբ մետաղական ճաղաշարից, որի վրա շարված է մեկ մետր երկարությամբ փշալար, և հագեցած է տեսախցիկներով, սենսորներով, բարձրախոսներով և լույսերով։ Ըստ սահմանապահների՝ շինարարությունը կավարտվի մինչև 2026 թվականի վերջ։
«Ցանկապատի հիմնական նպատակը մեծ թվով մարդկանց վերահսկելն է, եթե նրանք փորձեն Ռուսաստանից մուտք գործել Ֆինլանդիա»,- Reuters-ին հայտնել է Հարավարևելյան Ֆինլանդիայի սահմանային շրջանի փոխհրամանատար Անտի Վիրտան։
Նուիջամաայում՝ փակ սահմանային անցակետերից մեկի մոտ, չորեքշաբթի լռություն է տիրում, նոր ցանկապատի երկու կողմում լսվում է միայն թռչունների երգը։ Սակայն Ֆինլանդիան սահմանի փակման և ցանկապատի կառուցման պատճառով քննադատության է արժանացել ոչ միայն Ռուսաստանի կողմից։
Ռուսաստանի հետ տասնամյակներ շարունակ խաղաղ հարաբերություններից հետո Ֆինլանդիան երկու տարի առաջ միացավ ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշինքին՝ ի պատասխան Ուկրաինայում տեղի ունեցած պատերազմի։
Նույն 2023 թվականին երրորդ երկրներից, ինչպիսիք են Սիրիան և Սոմալին, մոտ 1300 ներգաղթյալ Ռուսաստանով ժամանեց Ֆինլանդիայի սահման՝ ապաստան խնդրելու համար, մինչև որ Ֆինլանդիան անորոշ ժամանակով փակեց Ռուսաստանի հետ բոլոր ութ ուղևորային անցակետերը՝ երևույթին վերջ դնելու համար։ Ռուսաստանը հերքում է միգրացիոն հոսքերի կազմակերպման մեղադրանքները։

Финляндия завершила строительство первых 35 км забора высотой 4,5 метра (15 футов) на своей закрытой восточной границе с Россией, чтобы помешать мигрантам пересекать границу по дикой местности, сообщаетReuters со ссылкой на финскую погранслужбу.
Финляндия начала строительство забора, который в конечном итоге покроет 200 км  из общей протяженности границы в 1344 км, в прошлом году в ответ на миграцию через российскую границу в 2023 году, которая, по ее мнению, была намеренно организована Москвой.
Забор состоит из металлических перил высотой 3,5 метра, увенчанных метровым мотком колючей проволоки, и оснащен камерами, датчиками, громкоговорителями и фонарями. По словам пограничников, строительство будет завершено к концу 2026 года.
«Основная цель забора - контролировать большую массу людей, если они пытаются въехать из России в Финляндию», - заявил агентству Reuters заместитель командующего пограничным округом Юго-Восточной Финляндии Антти Вирта.
В Нуйямаа, недалеко от одного из закрытых пунктов пересечения границы, в среду царит спокойствие, только по обе стороны нового забора слышно пение птиц. Но Финляндия столкнулась с критикой, и не только со стороны России, в связи с закрытием границы и строительством забора.
После десятилетий мирных отношений с Россией Финляндия вступила в военный альянс НАТО два года назад в ответ на войну в Украине.
В том же 2023 году около 1300 мигрантов из третьих стран, таких как Сирия и Сомали, прибыли через Россию на финскую границу с просьбой о предоставлении убежища, пока Финляндия не закрыла все восемь пассажирских пунктов пропуска в Россию на неопределенный срок, чтобы положить конец этому явлению. Россия отрицает, что организовывала потоки мигрантов.