ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության խորհրդական Մայք Ուոլցի օգտագործած կապի ծառայությունը ներխուժած հաքերը որսացել է ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ավելի լայն շրջանակի հաղորդագրություններ, քան նախկինում հաղորդվել էր, ինչը հնարավոր է բարձրացնի այնպիսի խախտման հավանականությունը, որն արդեն իսկ հարցեր է առաջացրել Թրամփի վարչակազմի ներսում տվյալների անվտանգության վերաբերյալ, գրում է Reuters-ը։
Reuters-ը բացահայտել է TeleMessage հաղորդագրությունների հարթակից օգտվող ավելի քան 60 եզակի կառավարական օգտատերերի տվյալներ՝ արտահոսած պահոցից, որոնք տրամադրել է Distributed Denial of Secrets ԱՄՆ ոչ առևտրային կազմակերպությունը, որի առաքելությունն է կոտրված և արտահոսած փաստաթղթերն արխիվացնելը՝ հանրային շահի համար։
Հայտնաբերված նյութերի թվում էին աղետների արձագանքման աշխատակիցների, մաքսային պաշտոնյաների, մի քանի ԱՄՆ դիվանագիտական ​​​​աշխատակիցների, առնվազն Սպիտակ տան մեկ աշխատակցի և Գաղտնի ծառայության աշխատակիցների նյութերը։ Ըստ Reuters-ի՝ տվյալներն ընդգրկում էին մոտավորապես մեկօրյա ժամանակահատված՝ մայիսի 4-ին ավարտված հաղորդագրությունները, որոնցից շատերը հատվածական էին։
Կառավարական և ֆինանսական շրջանակներից դուրս մի ժամանակ քիչ հայտնի TeleMessage-ը լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց ապրիլի 30-ին Reuters-ի՝ մի լուսանկար հրապարակելուց հետո, որտեղ Ուոլցը կառավարության նիստի ժամանակ ստուգում էր գաղտնիության վրա կենտրոնացած Signal հավելվածի տարբերակը։ Թեև Reuters-ը չկարողացավ ստուգել հեռաբժշկության հաղորդագրությունների ամբողջ բովանդակությունը, ավելի քան կես տասնյակ դեպքերում լրատվական գործակալությունը կարողացավ պարզել, որ արտահոսած տվյալներում սեփականատերերի նշած հեռախոսահամարները ճիշտ էին։
Առգրավված հաղորդագրությունների հասցեատերերից մեկը՝ Դաշնային արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործակալությանն օգնության համար դիմորդը, Reuters-ին հաստատել է, որ արտահոսած հաղորդագրությունը իսկական է։ Ֆինանսական ընկերությունը, որի հաղորդագրությունները նմանապես որսացվել էին, նույնպես հաստատել էր դրանց իսկությունը։
Իր հետազոտության հիման վրա Reuters-ը չի գտել որևէ բան, որը կթվար գաղտնի կամ կբացահայտեր Ուոլցի կամ կաբինետի այլ պաշտոնյաների նամակագրությունը։ Նամակագրություններից մի քանիսը, կարծես, վերաբերում էին կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների ճանապարհորդական ծրագրերին։

Согласно обзору Reuters, хакер, взломавший ранее в этом месяце коммуникационный сервис, которым пользовался бывший советник президента США Дональда  Трампа по национальной безопасности Майк Уолтц, перехватил сообщения от более широкого круга американских чиновников, чем сообщалось ранее, что потенциально повышает вероятность взлома, который уже вызвал вопросы о безопасности данных в администрации Трампа.
Агентство Reuters выявило более 60 уникальных правительственных пользователей платформы обмена сообщениями TeleMessage в кэше с утечкой данных, предоставленном американской некоммерческой организацией Distributed Denial of Secrets, заявленной миссией которой является архивирование взломанных и просочившихся документов в интересах общества.
Среди найденных материалов были материалы сотрудников служб реагирования на стихийные бедствия, таможенников, нескольких дипломатических сотрудников США, по меньшей мере одного сотрудника Белого дома и сотрудников Секретной службы. Сообщения, рассмотренные агентством Reuters, охватывали примерно дневной период времени, закончившийся 4 мая, и многие из них были фрагментарными. Когда-то малоизвестный за пределами правительственных и финансовых кругов, TeleMessage привлек внимание СМИ после того, как 30 апреля агентство Reuters опубликовало фотографию, на которой Уолтц проверяет версию приложения Signal, ориентированного на конфиденциальность, во время заседания кабинета министров. Хотя Reuters не смогло проверить все содержимое хранилища телемедицинских сообщений, более чем в полудюжине случаев информационному агентству удалось установить, что номера телефонов в просочившихся данных были правильно указаны их владельцами.
Один из получателей перехваченных сообщений - заявитель на получение помощи от Федерального агентства по чрезвычайным ситуациям - подтвердил агентству Reuters, что просочившееся сообщение было подлинным. Финансовая компания, чьи сообщения были аналогичным образом перехвачены, также подтвердила их подлинность.
Основываясь на своем ограниченном обзоре, агентство Reuters не обнаружило ничего, что могло бы показаться секретным, и не раскрыло бы переписку Вальца или других чиновников кабинета. Некоторые переписки, похоже, действительно касались планов поездок высокопоставленных правительственных чиновников.