Թուրքիայի արտգործնախարարությունը «ամենախիստ կերպով» դատապարտել է Արևմտյան ափի Ջենին քաղաք այցի ժամանակ դիվանագետների ներկայությամբ, այդ թվում՝ Թուրքիայից, կրակոցները՝ հավելելով, որ Անկարան կոչ է արել անհապաղ հետաքննություն անցկացնել և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին, հաղորդում է Reuters-ը։
«Այդ հարձակումը, որը դիվանագետների կյանքը վտանգի ենթարկեց, Իսրայելի կողմից միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների նկատմամբ համակարգված անտեսման ևս մեկ դրսևորում է», -ասված է նախարարության հայտարարության մեջ։
Գերատեսչությունը նշել է, որ դիվանագետների խմբում եղել է Երուսաղեմում իրենց հյուպատոսության աշխատակիցը։
«Դիվանագետների վրա հարձակումները լուրջ սպառնալիք են ոչ միայն անձնական անվտանգության, այլև փոխադարձ հարգանքի և վստահության համար, որոնք կազմում են միջպետական ​​հարաբերությունների հիմքը», -ասված է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ իսրայելական և պաղեստինյան լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ օկուպացված Արևմտյան ափի Ջենին քաղաքում օտարերկրյա դիվանագետների շրջագայության ժամանակ իսրայելցի զինվորները սկսել են օդ կրակել։

Министерство иностранных дел Турции «самым решительным образом» осудило стрельбу во время визита дипломатов, в том числе из Турции, во время визита в город Дженин на Западном берегу, добавив, что Анкара призывает к немедленному расследованию и привлечению к ответственности, сообщает Reuters.
«Это нападение, поставившее под угрозу жизни дипломатов, является еще одной демонстрацией систематического пренебрежения Израилем международным правом и правами человека», - говорится в заявлении министерства.
В ведомстве отметили, что в группу входил дипломат из его консульства в Иерусалиме.
«Нападения на дипломатов представляют серьезную угрозу не только личной безопасности, но и взаимному уважению и доверию, которые составляют основу межгосударственных отношений», - отмечается в сообщении МИД Турции.
Ранее израильские и палестинские СМИ сообщили, что во время тура иностранных дипломатов по городу Дженин на оккупированном Западном берегу израильские солдаты начали стрелять в воздух.