Գերմանիայի ոստիկանությունը վաղ առավոտյան խուզարկություններ է իրականացրել ենթադրյալ ծայրահեղ աջ ահաբեկչական խմբավորման դեմ, որը կասկածվում է ապաստան հայցողների և քաղաքական հակառակորդների վրա հարձակումներ կատարելու մեջ, և ձերբակալվել է հինգ դեռահաս կասկածյալի, գրում է Guardian-ը՝ վկայակոչելով դատախազությանը։
Չորեքշաբթի «Վերջին ալիքի պաշտպանություն» կոչվող նեոնացիստական ​​խմբի դեմ իրականացված գործողությունը վերջին աղմկոտ գործողությունն էր այն խմբերի դեմ, որոնք, ըստ Գերմանիայի իշխանությունների, ձգտում են անկայունացնել երկրի ժողովրդավարական կարգը։
Դատախազության հայտարարության մեջ նշվում է, որ հետաքննություն են անցկացնում 18-21 տարեկան երեք անձանց նկատմամբ, որոնք արդեն կալանքի տակ են գործի առնչությամբ։ Ձերբակալությունները կատարվել են երեք շրջաններում և ուղեկցվել են հինգ շրջաններում գտնվող 13 տների խուզարկություններով։ Իշխանությունները կարծում են, որ «Վերջին ալիքի պաշտպանության» խմբի գործունեությունը սկսվել է ոչ ուշ, քան 2024 թվականի ապրիլից։ Արդարադատության նախարար Ստեֆանի Հուբիգը հայտարարել է, որ «հատկապես ցնցող է, որ ահաբեկչական խմբի հիմնադրման ժամանակ, ենթադրաբար, բոլոր ձերբակալվածներն անչափահասներ են եղել»։
Դատախազությունը հայտարարել է, որ խմբի անդամներն «իրենց համարում են «գերմանական ազգի» վերջին պաշտպանական գիծը»։
Նրանց նպատակն է «Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում ժողովրդավարական համակարգը հանգեցնել փլուզման՝, հիմնականում՝ ներգաղթյալների և քաղաքական հակառակորդների դեմ բռնության գործողությունների միջոցով»։
Հոկտեմբերին Ալտդոբերնի արևելյան քաղաքում գտնվող մշակութային կենտրոնը, ենթադրաբար, հրդեհել են երկու կասկածյալ, դատախազները հավելել են, որ այդ պահին շենքում բնակվող մի քանի մարդիկ բախտ են ունեցել փախչելու։

Немецкая полиция провела ранним утром рейды против предполагаемой ультраправой террористической ячейки по подозрению в нападениях на лиц, ищущих убежища, и политических противников, пять подозреваемых подростков были арестованы, пишет the Guardian со ссылкой на прокуратуру.
Операция, проведенная в среду против неонацистской группировки, называющей себя «Последняя волна обороны», стала последней громкой акцией против групп, которые, по мнению Германии, стремятся дестабилизировать демократический порядок в стране.
В заявлении прокуратуры говорится, что они также ведут расследование в отношении трех других лиц в возрасте от 18 до 21 года, которые уже находятся под стражей в связи с этим делом. Аресты были произведены в трех регионах и сопровождались обысками в 13 домах в пяти регионах. Власти полагают, что деятельность группировки «Последняя волна защиты» началась самое позднее в апреле 2024 года. Министр юстиции Стефани Хубиг заявила, что «особенно шокирует тот факт, что все арестованные сегодня, как утверждается, были несовершеннолетними, когда была основана террористическая группа».
Прокуратура заявила, что члены группировки «считают себя последней линией обороны «немецкой нации»».
Их цель состоит в том, чтобы «привести к краху демократической системы в Федеративной Республике Германия посредством актов насилия, в первую очередь против мигрантов и политических оппонентов». По словам прокуратуры, двое подозреваемых предположительно подожгли культурный центр в восточном городе Альтдоберн в октябре, добавив, что нескольким людям, проживавшим в то время в этом доме, повезло спастись.