Այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը մասնակցեց ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի A30 կամավորների խմբի երդման արարողությանը և վարեց նրանց երդման կարգը։ Այս տարի Հայաստանի տարբեր համայնքներում հյուրընկալվելու է 18 կամավոր։
Կամավորները հաջողությամբ ավարտեցին հայոց լեզվի և մշակույթի 11-շաբաթյա ինտենսիվ դասընթացը և շուտով կմեկնեն Հայաստանի տարբեր մարզեր, որտեղ կապրեն և կաշխատեն հաջորդ երկու տարվա ընթացքում։ Կամավորները ապրելու են hայ հյուրընկալող ընտանիքներում և ծառայելու են իրենց համայնքներում՝ համագործակցելով տեղի դպրոցների անգլերենի ուսուցիչների և երիտասարդական կազմակերպությունների հետ։ Կամավորները կօգնեն աշակերտներին բարելավել իրենց անգլերենի հմտությունները, իսկ երիտասարդներին՝ ձեռք բերել կյանքի և զբաղունակության հմտություններ։
«Այսօր Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի և մեր բոլոր գործընկերների համար հիշարժան օր է․ բոլորիս սրտերը լի են ուրախությամբ և հպարտությամբ, քանի որ տոնում ենք 30-րդ հոբելյանական խմբի կամավորների երդման արարողությունը։ Այսօր 18 նոր կամավոր կմիանա Խաղաղության կորպուսի մեր երկարամյա ժառանգությանը։ Երկու օրից մեր կամավորները կմեկնեն իրենց ծառայության վայրեր՝ Հայաստանի տարբեր քաղաքներ և գյուղեր, որտեղ կաշխատեն տեղի իրենց գործընկերների հետ՝ ոգեշնչելու աշակերտներին, ուսուցիչներին և հայ երիտասարդներին»,- ասաց ԽԿ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ուիլիամ Օ’րոարքը։
Միջոցառման ներկաների թվում էին ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ, ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներ, Խաղաղության կորպուսի նախկին և ներկա կամավորներ, կամավորներին հյուրընկալող հայ ընտանիքներ, ինչպես նաև ծրագրերի միջազգային և տեղական գործընկերներ։
Խաղաղության կորպուսի մասին
Խաղաղության կորպուսը ԱՄՆ միջազգային կազմակերպություն է, որը բաղկացած է կամավորներից, համայնքի անդամներից, հյուրընկալող երկրի գործընկերներից և անձնակազմից, որոնք ոգեշնչված են աշխարհում խաղաղություն և բարեկամություն հաստատելու Խաղաղության կորպուսի առաքելությամբ։ Աշխարհի տարբեր երկրների կառավարությունների հրավերով՝ ԽԿ կամավորները իրենց համայնքների անդամների հետ աշխատում են կրթության, առողջապահության, բնապահպանության, գյուղատնտեսության, համայնքի տնտեսական զարգացման և երիտասարդության զարգացման ոլորտներում տեղական առաջնահերթություն հանդիսացող ծրագրերի վրա։ Խաղաղության կորպուսը հիմնադրվել է 1961 թվականին նախագահ Ջոն Ֆ․ Քենեդիի կողմից։ Այդ օրվանից ի վեր ավելի քան 240 000 ամերիկացի ծառայել է աշխարհի 142 երկրում։
Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի մասին
1992 թվականին ՀՀ կառավարության հրավերով Հայաստանում մեկնարկեց Խաղաղության կորպուսի ծրագիրը։ 1992-ից ի վեր Խաղաղության կորպուսը նպաստել է Հայաստանում խաղաղության և բարեկամության հաստատմանը՝ միաժամանակ աջակցելով կրթության և երիտասարդության ոլորտների զարգացմանը։ ԽԿ կամավորները նաև սովորեցրել են հայերին ամերիկյան մշակույթի մասին, իսկ ԱՄՆ վերադառնալով՝ իրենց հայրենակիցներին իրազեկել են հայ մշակույթի մասին։

US Charge d’Affaires in Armenia David Allen, on Thursday attended the Swearing-in Ceremony, and administered the Oath for the new A30 group of American Peace Corps Volunteers. This year Armenia will be hosting 18 Volunteers in various communities across the country, informed the US embassy in Yerevan.
The Volunteers have successfully completed the intensive 11-week Armenian language and culture training and will depart to various regions and communities in Armenia, where they will be serving for the next two years. The Volunteers will be living with Armenian host families and will be serving their communities by working with English teachers and youth workers. The Volunteers will enrich their communities by supporting students in enhancing their English language skills and aiding young people as they transition from adolescence to become empowered, productive, and civically engaged adults.
“It’s a big day for Peace Corps Armenia and all our partners. Today marks not just another milestone, but a jubilee - a moment of celebration, reflection and deep pride. Today we welcome 18 outstanding new Volunteers to the long legacy of Peace Corps.
In just two days, our Volunteers will travel to their towns, cities and villages across Armenia, where they will work with their local partners to inspire students, teachers, and the Armenian youth,” said Peace Corps Armenia Country Director, Will O’Roark.
An audience of 250 people attended the event including representatives of the Armenian government, US Embassy staff, current and former Peace Corps Volunteers, families who have hosted Peace Corps Volunteers in their homes, and international and local program partners, etc.
Peace Corps is an international service network of volunteers, community members, host country partners and staff who are driven by the agency’s mission of world peace and friendship. At the invitation of governments around the world, Peace Corps volunteers work alongside community members on locally prioritized projects in the areas of education, health, environment, agriculture, community economic development and youth development. Since President John F. Kennedy established the Peace Corps in 1961, more than 240,000 Americans have served in 142 countries worldwide.
In 1992, the Government of Armenia invited Peace Corps to establish a program in Armenia. Since 1992 Peace Corps has promoted peace and friendship in Armenia, while also contributing to the development of the education and youth sectors. Peace Corps Volunteers have also taught Armenians about American culture and brought what they’ve learned of Armenian culture back home to their communities in the United States.