Մենք չենք ասել, որ իմպիչմենտի գործընթացն անլուրջ է, ընդհակառակը, ասել ենք սա շատ լուրջ գործընթաց է, բայց այն ինչ որ կատարվում է՝ անլրջացնում է այդ պրոցեսը: Այ մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝ անդրադառնալով նախօրեին Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, թե ի՞նչ է, 2021–ին ընտրություններին մասնակցելը եւ ասելը՝ «կրելու ենք», լուրջ է, իսկ իմպիչմենտը անլո՞ւրջ է։
«Մենք ասել ենք, այո, իշխանափոխության հիմնական գործիքներից մեկը դա է, և հնարավորության դեպքում պետք է դրանից օգտվել։ Առաջին ասողներից մեկը եղել եմ ես, որ պետք չի այս կարևոր գործընթացը այս ճանապարհով և այս քայլերով անլրջացնել։ Կյանքը ցույց տվեց, որ հիմա այդ պրոցեսը՝ այդ մեթոդներով ու այսօրվա թեկնածուներով անլուրջ է։ Ես չեմ բացառում ինչ-որ իրավիճակ այս գործիքից լիարժեք օգտվելու, երբ որ դրա հաջողության հասնելու բավարար պայմանները կլինեն, ու մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ դա լինի, բայց վախենում եմ՝ այս տեմպերով շարունակելու դեպքում, երբ որ իսկական պահը և հնարավորությունը կլինի, շատերը կփորձեն անլուրջ վերաբերվել»։
Նա ընդգծեց, որ «Հայաստան» դաշինքից որևէ մեկը չի ասել՝ եկեք նստենք, սպասենք. ««Մենք ասել ենք, որ պետք է ամեն ինչ անել, որ այս իշխանությունները 2026 թվական չհասնեն, բայց եթե հասնեն և տեղի ունենան ընտրություններ, այո, մենք այդ ընտրությունները դիտարկում ենք որպես հնարավորություն, հաջողության հասնելու համար։
Մի քաղաքական ուժ մենք ենք, մի քաղաքական ուժ՝ մեր գործընկերները, և խորհրդարանական, և արտախորհրդարանական։ Առնվազն բոլորը գիտեն, որ մենք շատ բաց ենք այս թեմաներում նստելու, խոսելու, պայմանավորվելու, աշխատանք ծրագրելու։ Ես չեմ կարծում, որ նման հարցերը քննարկում են հրապարակային փողոցներում, եթե լուրջ գործընթաց կա, նստենք խոսենք, եթե չկա այդ գործընթացը, ուղղակի ինչ-որ մարդիկ կողքից այս գործընթացը օգտագործում են ինչ-որ մարդկանց դեմ, մենք այդ պրոցեսի մեջ չկանք»։
Հիշեցնելով, որ իրենք երբեք չեն ասել, որ վարչապետի թեկնածու, Իշխան Սաղաթելյանն ասաց. «Մեկի փոխարեն մի քանի թեկնածու ունենք, բայց չունենք այսօր թեկնածու, ով կկարողանա ապահովել գործընթացը սկսելու համար 36 անհրաժեշտ ձայները։ Եթե կա մի թեկնածու, որ ունի այդ ութը, մենք մեր 28 ձայնով պատրաստ ենք ստորագրել այդ թեկնածուին։ Նաև ավելացրել ենք, որ հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ է ժողովրդական ճնշում, քաղաքական պատասխանատվություն, այսինքն լուրջ գործընթաց կազմակերպելու անհրաժեշտ պայմաններ։ Շատերը մոռանում են, որ իմպիմենտի գործընթացում հաջողության հասնելու համար պետք է 58 ստորագրություն, որը չկա»։
Նա համոզմունք հայտնեց, որ եթե այն մասշտաբի ճնշումը լինի, որ կար 2018 թվականին, ՔՊ–ի ներսում ճեղք է առաջանալու է, դրա համար պետք է մտածել, թե ո՞նց այդ համաժողովրդական ընդվզումը կազմակերպել. «Պարզ է, չէ՞,չէ որ աանց դրա չի հաջողվելու, այսինքն անիմաստ այս գզվրտոցը, իրար վրա գլորելու, թիրախավորելու, խփելու, այս ամեն ինչի իմաստը ո՞րն է։
Հիմա ես կարո՞ղ եմ ասել, որ այս ամեն ինչի իմաստը առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններն է, որ ամեն մեկ ուզում է այս դաշտում դիրքավորվել մյուսի հաշվին։

Мы не говорили, что процесс импичмента несерьезный. Напротив, мы говорили, что это очень серьезный процесс. Но происходящее делает этот процесс несерьезным. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am депутат от блока «Армения», дашнак Ишхан Сагателян, касаясь озвученного накануне заявления экс-президента РА Сержа Саргсяна о том, что участие в выборах 2021 года и слова «мы победим» - это серьезно, а импичмент - это не серьезно?
«Мы говорили: да, это один из основных инструментов смены власти, и по возможности мы должны его использовать. Я был одним из тех, кто говорил, что данный важный процесс нельзя превращать в нечто несерьезное. Жизнь показала, что этот процесс, с такими методами и сегодняшними кандидатами, просто несерьезный», - заявил Сагателян.
По его словам, никто из блока «Армения» не говорил: давайте подождем. «Мы говорили, что нужно сделать все возможное, чтобы эта власть не дошла до 2026 года. Но если доберутся и состоятся выборы, то мы рассматриваем эти выборы как возможность для достижения успеха. По крайней мере, все знают, что мы очень открыты для того, чтобы сесть, поговорить, договориться и спланировать работу вокруг данных тем. Если есть серьезный процесс, давайте сядем и поговорим. Если его нет, просто некоторые люди используют данный процесс против каких-то лиц, то мы не участвуем во всем этом», - отметил депутат.
На замечание о том, что они никогда не выдвигали кандидата в премьер-министры, Сагателян подчеркнул: «У нас есть несколько кандидатов вместо одного, но сегодня у нас нет кандидата, который мог бы обеспечить 36 голосов, необходимых для начала процесса. Добавлю также, что для достижения успеха необходимы народное давление и политическая ответственность, то есть необходимые условия для организации серьезного процесса. Многие забывают, что для достижения успеха в процессе импичмента необходимо 58 подписей, которых нет».
Парламентарий выразил уверенность в том, что если давление будет такого же масштаба, как в 2018 году, то внутри «ГД» возникнет трещина, поэтому нужно подумать о том, как организовать это общенародное неповиновение.
«Сейчас я могу сказать, что смысл всего этого в предстоящих парламентских выборах, в том, что каждый хочет занять позицию в данном поле за счет другого», - заключил Сагателян.